W styczniu 2023 roku minął termin, w którym – jak umówiliśmy się z naszymi partnerami z Unii Europejskiej, czyli innymi krajami członkowskimi – Polska wprowadzi system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Jednak do dziś nie ruszył oficjalny proces legislacyjny ustawy o ROP. Trwa natomiast współorganizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska seria nieformalnych spotkań. 

Resort ma nadzieję, że podczas nich dojdzie do zbliżenia stanowisk interesariuszy. I zapowiada przedstawienie swojego projektu ustawy o ROP i dalsze jego, już oficjalne, procedowanie na jesień.

Spór interesariuszy

Tymczasem interesariusze dość istotnie różnią się w swoich poglądach na przyszły model rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Kością niezgody pozostaje instytucja administratora, czyli instytucji, która miałaby zawiadywać całym systemem. 

O konieczności jej powołania (lub powierzenia roli administracji istniejącej już instytucji, np. Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) przekonani są przedstawiciele samorządu, reprezentujący podmioty, na których w Polsce ciąży obowiązek prowadzenia gospodarki odpadami. Ich argumenty w dużej mierze podzielają kolejne grupy interesariuszy, np. recyklerzy i przedstawiciele instalacji komunalnych. 

Zdecydowanie przeciw wypowiadają się natomiast podmioty wprowad...