Projekty ustaw o rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań oraz o systemie kaucyjnym są gotowe i zostaną wkrótce przedstawione na spotkaniach rządu – podaje Portal Samorządowy.

Według ostatnich doniesień resort klimatu i środowiska prawdopodobnie zakończył już prace nad przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). W ubiegłym tygodniu złożono wniosek o dołączenie projektu do wykazu prac Kancelarii Premiera.

Marzena Berezowska, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska poinformowała, że prace resortu nad projektem ROP się zakończyły.

– Teraz czekamy na posiedzenie zespołu do spraw programowania pracy rządu, na którym pan minister Jacek Ozdoba omówi główne założenia do projektu i gdy uzyskamy wpis do wykazu będziemy mogli tym samy przekazać projekt do konsultacji zewnętrznych. Ja liczę, że to kwestia tygodnia-dwóch – mówi Berezowska cytowana przez Portal Samorządowy.

Konsultacje projektu planowane są na pierwszy kwartał tego roku. Być może ruszą jeszcze w lutym.

Resort ma nadzieje, że ustawa o ROP wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. – Oczywiście wiele zależy od tego, jak przebrniemy przez kolejne etapy procedowania, w tym bardzo ważny – konsultacji społecznych. Ważne ile będzie uwag, a problem dotyka kilku środowisk i branży na razie jednak ten 1 stycznia jest naszym celem – zaznacza Marzena Berezowska.

Kończą się także prace nad projektem wprowadzenia systemu depozytowo-kaucyjnego. Będzie on wprowadzany jako oddzielna ustawa.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, aby system kaucyjny również wszedł w życie od 1 stycznia 2022 r. Procedowanie tej ustawy może być nawet szybsze niż ROP jeśli np. będzie mniej uwag.

Czytaj więcej

Skomentuj