Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Rosnące ceny śmieci. "Kończy się wożenie po dołach"

Rosnące ceny śmieci.
jwo
26.02.2020, o godz. 10:43
czas czytania: około 2 minut
3

Temat wzrostu cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów przebija się do największych ogólnopolskich mediów. Reporterzy próbują ustalić skąd tak drastyczne w ostatnim czasie podwyżki opłat za śmieci. Gospodarka odpadami z prawdziwego zdarzenia tyle kosztuje, "kończy się wożenie śmieci po dołach" - odpowiadają eksperci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

We wtorek głównym tematem programu “Uwaga!” w TVN emitowanym zaraz po wieczornym wydaniu “Faktów” była gospodarka odpadami w Polsce. Reporterzy próbowali ustalić, skąd biorą się rosnące ceny za odbiór odpadów z domostw, skoro jeszcze niedawno w niektórych gminach stawki za śmieci wynosiły kilka-, kilkanaście złotych za osobę.

Na Portalu Komunalnym wielokrotnie podejmowaliśmy temat rosnących cen za odpady. Relacjonujemy zarówno podwyżki stawek w konkretnych gminach, jak i w ujęciu całego systemu gospodarki odpadami.

Odpady drożeją. Dlaczego?

Przyczyn rosnących cen za gospodarowanie odpadami jest wiele. Eksperci wskazują m.in. na zmiany w prawie bez systemowego podejścia do problemu. Kolejne przyczyny rosnących kosztów to:

  • ograniczenie czasu magazynowania odpadów,
  • gwałtowny wzrost kosztów składowania,
  • trudności ze zbytem surowców wtórnych,
  • zakaz składowania frakcji energetycznej,
  • wzrost kosztów pracy i cen energii,
  • nowe standardy selektywnej zbiórki.

Reporterzy TVN przypominają sytuację sprzed kilku lat, kiedy to mieszkańcy niektórych gmin płacili za śmieci po kilka złotych miesięcznie. Odpady, tysiące ton w ciągu zaledwie kilku tygodni, były wywożone przez spółkę z Ostrołęki do niewielkiego Kotunia. Mieszkańcy byli zmuszeni zaprotestować i przez 100 dni blokowali wjazd na składowisko.

Ceny nareszcie oddają rzeczywistość

Zdaniem Karola Wójcika z firmy Byś, która jako jedyna wpuściła kamery TVN do swojego zakładu, przyczyną takich patologii jest ustawa o czystości i porządku w gminach z 2013 r. – Gminy się ścigały, kto da mniej – mówi Wójcik. – Kiedy w mojej gminie apelowałem, że nie da się tego zrobić profesjonalnie taniej niż za 10 złotych od osoby, to mówiono mi, że w sąsiedniej gminie jest taniej.

Z nielegalnym deponowaniem odpadów i pożarami miejsc ich składowania od 2018 r. coraz skuteczniej walczy Inspekcja Ochrony Środowiska. Z tego powodu “do miejsc typu spalarnia, czy sortownia ustawia się dużo większa kolejka niż jeszcze dwa, trzy lata temu”, ocenia Karol Wójcik.

Zobacz materiał “Uwaga!” TVN: “Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej?”

Według przedstawicieli branży odpadowej cały czas jednak kuleje selektywna zbiórka odpadów. Sortownie i zakłady przetwarzania mają zatem nadal ręce pełne roboty. To kolejny koszt, który muszą ponieść mieszkańcy.

– Te kolejki nie wynikają z tego, że tak drastycznie przybyło odpadów komunalnych w Polsce, ich jest mniej więcej tyle samo. Kończy się po prostu wożenie śmieci po dołach – podsumowuje Karol Wójcik.

Lawina podwyżek opłaty śmieciowej. W 2020 r. bałagan będzie narastał? [WYWIAD]


Odory 750 x 300

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (3)


baba

Komentarz #44054 dodany 2020-02-26 11:04:01

dlaczego ci ktorzy sporowadzaja smieci z zagranicy nie placa za nie w Polsce


Jarek_WWA_duckface

Komentarz #44081 dodany 2020-02-26 14:12:19

na polskim regionie nie jest kolorowo, ale czasem po vódce bywa chilloutowo


Regranulator

Komentarz #44235 dodany 2020-02-27 10:33:53

Kolejki do RIPOK-ów są większe, ponieważ nie można już przerabiać surowców wtórnych pochodzenia komunalnego na działce której nie jest się właścicielem. Dlatego zakłady które posiadają nowe decyzje (nie aktualizowane) nie przyjmują już surowców z komunalki (BDO wymusza stosowanie KPOK (twór BDO, nie ma go w rozporządzeniu). To sprawia że część surowców wtórnych trafia na RIPOK zamiast odrazu do recyklingu. Druga sprawa to to że z powodu konieczności wpłacania depozytów za magazynowanie surowców wtórnych - zakłady produkcyjne używające do produkcji odpadów (papiernie, produkcja folii itp) woli rezygnować z recyklingu, dodaje do wyrobów wyłącznie oryginalne surowce. Niestety obecny stan prawny znacznie obniża możliwości recyklingu surowców wtórnych. Wszyscy mają nadzieję że sytuacja ustabilizuje.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024