Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Rośnie podatek od plastiku, który zapłacić będą musieli Polacy

Rośnie podatek od plastiku, który zapłacić będą musieli Polacy
Bartłomiej Leśniewski
18.04.2024, o godz. 12:42
czas czytania: około 2 minut
0

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Rosnąca stawka

Wiceszefowa resortu klimatu i środowiska podczas środowego posiedzenia połączonych senackich komisji klimatu oraz gospodarki poinformował, że za 2023 r. zapłacono 2 mld zł plastic tax, czyli podatku od plastiku nie poddanego recyklingowi. “To są ogromne obciążenia dla budżetu” – podkreśliła przedstawicielka MKiŚ.

Sowińska dodała, że zgodnie z szacunkami, w 2024 r. z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł. “System kaucyjny zdecydowanie pomoże nam w osiąganiu celów i obniżania tego obciążenia dla społeczeństwa, bo te podatki nie biorą się znikąd. Budżet to przecież nasze podatki. To mieszkańcy ponoszą koszt tego podatku od plastiku” – zauważyła.

O podatku

Plastic tax, czyli podatek od nieprzetworzonego plastiku obowiązuje w Unii Europejskiej od stycznia 2021 roku. Obecnie stawka podatku od plastiku to 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Wiceminister odnosząc się do planowanych zmian w prawie dotyczącym systemu kaucyjnego powiedziała, że resort złożył do kancelarii premiera propozycję tzw. technicznej nowelizacji ustawy kaucyjnej. Jej cel to uszczelnienie systemu, jak i też zagwarantowanie, że przyjemniej jeden punkt odbioru kaucji znajdzie się w gminie. Wyraziła też nadzieję, że niedługo ten projekt zostanie skierowany do konsultacji.

Sowińska przypomniała, że jeden z podmiotów otrzymał zezwolenie z MKiŚ na prowadzenie systemu kaucyjnego. Chodzi o Krajowy System Kaucyjny Zwrotka.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024