W całej zachodniej, centralnej i północnej Polsce obowiązuje trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Mimo deszczowego początku lipca, zagrożenie pożarowe w polskich lasach znowu rośnie.

Tylko do końca czerwca w naszym kraju wybuchło 5130 pożarów, z czego w lasach państwowych 2339, a w lasach niepaństwowych 2779. Najwięcej pożarów dotknęło województwa: mazowieckie (1014), śląskie (539), wielkopolskie (537) i kujawsko-pomorskie (527). 

Stopień zagrożenia pożarowego w Polsce obserwować można na codziennie aktualizowanej mapie dostępnej na stronie www.lasy.gov.pl . Największy w tym roku pożar wybuchł 27 lipca w Nadleśnictwie Kaczory, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Spłonęło 20 ha lasu. Pożar gaszono ponad pięć godzin. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o podpalenie.

Główną przyczyną powstawania pożarów lasu pozostają umyślne podpalenia – ok. 50 proc., nieostrożność dorosłych jest przyczyną ok. 20 proc. pożarów, zaś w 7 proc. przypadków ogień przenosi się na las z tzw. gruntów nieleśnych.

Na profilaktykę i ochronę przeciwpożarową Lasy Państwowe przeznaczają około 100 mln zł rocznie. Poza tym lasy państwowe są odpowiednio zabezpieczane przed pożarami poprzez właściwe utrzymanie pasów i dróg pożarowych, monitoring telewizyjny i sieć wież obserwacyjnych oraz patrole lotnicze.

źródło: Serwis Samorządowy PAP 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj