Nacisk na podwyższenie kwalifikacji
Według Wesołowskiej kluczowa pozostanie w przyszłym roku aktywizacja osób, które znajdują się poza rynkiem pracy, głównie kobiet oraz osób w wieku 50+. Ekspertka podkreśliła, że firmy powinny też położyć nacisk na podwyższanie kwalifikacji pracowników, by lepiej dostosować je do potrzeb rynkowych. “Co ważne, gotowość Polaków do zmian w tym zakresie zwiększa się z roku na rok” – wskazała.
Ekspertka zwróciła uwagę, że wzrost wynagrodzeń w przyszłym roku będzie wynikał przede wszystkim z kolejnej podwyżki płacy minimalnej oraz z chęci przeciwdziałania rotacji. W jej ocenie, na wyższe pensje będą mogli także liczyć fachowcy oraz pracownicy, których na rynku brakuje.
Technicy i operatorzy w OZE i recyklingu
Według dyrektor agencji pracy Grafton Recruitment Ewy Michalskiej w 2025 roku utrzyma się zapotrzebowania na pracowników finansach, w tym specjalistów z doświadczeniem księgowym, ds. kosztów i kontrolingu procesów. Dodała, że wzrośnie też zapotrzebowanie na “zielone” zawody, takie jak technik ds. instalacji odnawialnych źródeł energii czy operator maszyn w zakładach recyklingowych. Według niej, popyt będzie rósł także np. na projektantów elementów farm wiatrowych, specjalistów ds. naprawy samochodów elektrycznych, pracowników zajmujących się wymianą infrastruktury energetycznej. Ponadto – jak zaznaczyła Michalska – nadal będzie widoczne duże zapotrzebowanie w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, rozwiązania chmurowe oraz AI.
Dyrektor zarządzający Wyser Executive Search Paweł Prociak zauważył, że kontekście zmian jakim podlega gospodarka, istotnie znaczenie będzie miała kadra managerska, która potrafi stawić czoło niepewnościom, deficytowi kadr i rosnącym kosztom pracy. “Będzie to kolejny rok, w którym firmy będą stawiały na efektywność, co wpłynie zarówno na skalę zatrudnienia, jak i na politykę wynagrodzeń” – powiedział.
Komentarze (0)