Na ścieżkach rowerowych w Węgorzewie i okolicach Giżycka rowerzyści nie spotkają już dzikich wysypisk. Dzięki nowemu systemowi gospodarki odpadami w regionie łatwiej będzie zadbać o środowisko. Inwestycje powstaną dzięki pomocy unijnej.

W Giżycku podpisano trzy umowy o dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
 
Trasa rowerowa w Węgorzewie pochłonie ponad 2 mln zł z funduszy europejskich. Ścieżka o długości 14 km wzdłuż rzeki Węgorapy aż do półwyspu Kal ułatwi komunikację z centrum miasta. Węgorzewski odcinek będzie częścią Europejskiej Trasy Rowerowej. Natomiast mieszkańcy okolic Pierkunowa w powiecie giżyckim doczekają się prawie 4 km nowoczesnej drogi rowerowej.

Aktywny wypoczynek będzie przyjemny wówczas, jeśli wokoło będą wyłącznie czyste tereny. O to zadbają zakłady odpadów komunalnych, które dzięki wsparciu unijnemu usprawniają system odbioru i unieszkodliwiania odpadów.

Trzecia inwestycja to warty 60 mln zł Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie koło Giżycka. Zatrudnienie znajdzie tam prawie 50 osób. Ta spora inwestycja ma uporządkować gospodarkę odpadami na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich.

Nowy zakład będzie zdolny przerobić około 40 tysięcy ton śmieci rocznie. W Spytkowie odpady organiczne będą kompostowane, sprzęty RTV i AGD poddane recyklingowi, a odpady niebezpieczne odpowiednio zutylizowane. Wszystko po to, by odciążyć wysypiska i powtórnie wykorzystywać śmieci.

Województwo warmińsko-mazurskie ma do wykorzystania ponad miliard euro z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Środowisko przyrodnicze jest jednym z ośmiu  priorytetów programu.

źródło: wrota.warmia.mazury.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj