Spółka „Beskid” z Żywiecczyzny rozbudowała swoją sortownię mechaniczno-ręczną o dodatkowy ciąg z sorterem optoelektronicznym.

Sorter wyposażony jest w optyczny czujnik pozwalający rozpoznać rodzaj materiału i kolor. Dysza ze sprężonym powietrzem uruchamiana przez czujnik wydziela surowce wtórne.

Celem projektu jest zwiększenie wydajności sortowania oraz poprawa efektywności i jakości odzysku surowców wtórnych. Nastąpi także redukcja odpadów kierowanych na składowisko.

Całkowity koszt projektu wynosi 1 245 000 zł. Fundacja EkoFundusz z Warszawy udzieliła dotacji w wysokości 1100 000 zł, 145 000 zł sfinansowała Spółka „Beskid” z własnych środków.

W wyniku realizacji projektu ilość odpadów dotychczas kierowanych na składowisko w ciągu roku zmniejszy się o 15,77 % w stosunku do całego strumienia odpadów przerabianych przez spółkę ,,Beskid”  i wyniesie 3090 Mg. Z tej ilości 2820 Mg skierowane docelowo zostanie do odzysku energetycznego (paliwa alternatywne), a dodatkowe 270 Mg wzmocni odzysk materiałowy spółki.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj