Zakład Zagospodarowania Odpadów w Sierżnie będzie przetwarzał odpady z 10 okolicznych gmin. Władze spółki mają nadzieję, że we wrześniu będzie funkcjonował pełną parą.

Prace nad nowoczesnym ZZO rozpoczęły się od podwyższenia wału otaczającego czaszę składowiska, w niektórych miejscach do wysokości 6 m. W czasie realizowanej w latach 2010-2011 rozbudowy zakładu powstały m.in. najnowocześniejsza kompostownia odpadów biodegradowalnych w Polsce, hala do segregacji, budynek administracyjno-socjalny. Linia sortownicza wyposażona jest w najnowocześniejsze sortery fotooptyczne i magnetyczne, każdy o wartości sięgającej ponad 200 tys. euro.

Nowa sortownia pozwolić ma na odzysk surowców wtórnych z wszelkiego rodzaju odpadów, będzie wytwarzał również paliwa alternatywne. W trakcie rozruchu zakład uzyskał odzysk rzędu 60% a wynik ten z czasem ma być jeszcze lepszy.Nowe urządzenia pozwolą czterdziestokrotnie zwiększyć ilość przetwarzanych odpadów (przed rozbudową tysiąc ton rocznie). Inwestycja sięgnie kwoty 30 mln złotych i otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na pokrycie 70% kosztów ,

Źródło: www.odpady.net.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj