Druga sesja obrad “okrągłego stołu” ds. budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy zakończyła się ustaleniem dwóch kryteriów, na podstawie których zostaną przeprowadzone szczegółowe analizy trzech wariantów tej drogi.

Ustalone kryteria to: transportowy i ekonomiczny. Rozmowy za zamkniętymi drzwiami trwały ponad 13 godzin. Uczestniczyli w nich reprezentanci Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego i miasta Augustowa, przedstawiciele organizacji pozarządowych zaangażowanych w ochronę Doliny Rospudy, a także zaproszeni eksperci.

Obserwatorami byli przedstawiciele ministerstwa środowiska, ministerstwa infrastruktury oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Podczas pierwszej sesji, która odbyła się 9 stycznia br. ustalono, że przeanalizowane zostaną trzy warianty budowy drogi. Pierwszy wariant – to dotychczasowa lokalizacja wybrana przed GDDKiA przez Dolinę Rospudy z zastosowaniem różnych technik budowy (tunel lub estakada) – skrytykowany przez ekologów, drugi – z obwodnicą przez miejscowość Raczki, trzeci – przez miejscowość Chodorki.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj