Minister środowiska Maciej Nowicki spotkał się wczoraj z Kimmo Tiilikainenem, ministrem środowiska Finlandii.

Podczas rozmów poruszono kwestie pakietu energetyczno-klimatycznego oraz naszego stanowiska odnoszącego się do propozycji Komisji Europejskiej w tej sprawie, a także strategii związanych z realizacją celów służących ochronie klimatu. Ponadto, dyskutowano o Fundacji Johna Nurminena oraz propozycji, jaką złożyła ona naszemu krajowi odnośnie ograniczenia zrzutu substancji biogennych do Bałtyku. Poruszono również  temat roli Eko Funduszu w tym projekcie.  

Juha Nurminen, przedstawiciel fundacji Johna Nurminena zajmującej się sprawami dotyczącymi ochrony morza poinformował, że: "Głównym celem fundacji jest zmniejszenie emisji i zawartości fosforu oraz związków fosforu w Morzu Bałtyckim. Rozpoczęliśmy naszą działalność międzynarodowym projektem w Sankt Petersburgu, gdzie program pomoże zmniejszyć  emisje fosforu do 1000 ton rocznie.  Naszym celem jest osiągnięcie takiej samej redukcji w Polsce."

Fundacja chciałaby w ramach próby, rozpocząć realizację podobnego projektu w Warszawie, a następnie działalnością objąć 25 polskich miast, które leżą w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego. Najpierw, w każdym z miast, zostanie przygotowana techniczna ekspertyza.   Później będą one wspierane w kosztach inwestycji i tych, które powstają podczas eksploatacji.  Fundacje  Eko Fundusz i  Johna Nurminena będą współpracować w zakresie realizacji programu redukującego emisje fosforu.

Źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj