Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rozstrzygnięto konkurs "Iskry Łukasiewicza"

Rozstrzygnięto konkurs
PAP/dom
23.03.2022, o godz. 12:53
czas czytania: około 3 minut
0

Dr inż. Adam Okniński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa zwyciężył w konkursie "Iskry Łukasiewicza". Konkurs zorganizowała Sieć Badawcza Łukasiewicz z okazji dwustolecia urodzin wynalazcy i filantropa Ignacego Łukasiewicza, który jest jej patronem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Konkurs “Iskry Łukasiewicza” zorganizowano dla pracowników Sieci Badawczej Łukasiewicz z okazji 200. rocznicy urodzin jej patrona Ignacego Łukasiewicza (ur. 8 marca 1822 r.) Mógł w nim wziąć udział każdy pracownik, niezależnie od pełnionego stanowiska. Wystarczyło nagrać telefonem (lub profesjonalnym sprzętem) filmik trwający od jednej do trzech minut, w którym wyjaśnia się, jak prowadzone prace badawcze i wdrożeniowe wpływają na rzeczywistość.

Wpłynęło ok. 50 materiałów. Wyłoniono trzy prace, które wzięły udział w finale, a kolejne trzy zostały wyróżnione. W środę tak wyłonione filmy oceniło jury – dzieci w wieku od 9 do 14 lat.

Dorosłe i dziecięce Iskry

Do świętowania urodzin patrona sieci zaproszono dwie grupy gości. Z jednej strony jej pracowników i naukowców, a drugiej tych, dla których oni pracują – przedstawicieli kolejnego pokolenia – dzieci – którym chcieliby przekazać “iskrę Ignacego”.

Zwyciężył dr inż. Adam Okniński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, który opowiadał o technologiach lotniczych i o konstruowaniu rakiet. Dziennikarzom powiedział, że chciał zainteresować dzieci tematyką napędów, czyli tym, co może sprawić, że rakieta może wznieść się w kosmos, a satelita utrzymywać na orbicie.

Drugie miejsce zajęła Dagmara Bicka z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Krakowskiego Instytut Technologicznego z prezentacją “Niedoceniany zawód”, w którym opowiadała o zawodzie księgowej i o zapleczu działań naukowców.

Trzecie miejsce zajął Robert Bicki z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, który mówił o oczyszczaniu dwutlenku węgla i o tym, jak należy go przygotować dla przemysłu spożywczego.

Przyznano też trzy wyróżnienia: Hannie Purzyńskiej z Instytut Metalurgii Żelaza, Juli Woch z Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej “Blachownia” i Mariuszowi Boreckiemu z Instytutu Metalurgii Żelaza. Wszystkie instytuty należą do Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński, pytany o to, czy konkurs będzie cykliczny, stwierdził, że “po tym bardzo dużym odzewie wśród pracowników Łukasiewicza, po reakcjach tego jury złożonego z dzieci – to chyba jest na tyle dobra idea, że będziemy ją kontynuować”.

Ignacy Łukasiewicz

Patronem sieci jest Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), urodzony w Zadusznikach, polski farmaceuta, przedsiębiorca, działacz społeczny i patriotyczny, filantrop, wynalazca lampy naftowej. Wspólnie z Janem Zehem w 1852 r. przeprowadził pierwszą na świecie destylację ropy naftowej metodami naukowymi. Rok później powstała pierwsza lampa naftowa. W 1854 r. założył w spółce z Tytusem Trzecieskim w Bóbrce koło Krosna pierwszą w dziejach kopalnię ropy naftowej. Łukasiewicz wytwarzał też smary i oleje do maszyn, jak również asfalt i rodzaj parafiny – gudrinę. Były to osiągnięcia pionierskie w skali światowej, docenione już za jego życia.

Łukasiewicz był też społecznikiem i filantropem. Propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów. Osobiście finansował wiele inicjatyw. Walczył z biedą i problemami społecznymi.

W październiku 2021 r. Sejm ustanowił 2022 r. rokiem Ignacego Łukasiewicz. W uchwale napisano, że Łukasiewicz należy do zaszczytnego grona Polaków, a jego działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój Polski i świata.

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest trzecią co do wielkości w Europie. Zatrudnia w sumie 8 tys. pracowników w 28 instytutach badawczych zlokalizowanych w 12 polskich miastach. Powstała w 2019 r. na bazie istniejących instytutów badawczych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024