Znane są już wyniki konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Zwycięzcą rywalizacji okazała się pracownia Manufaktura nr 1 z Wrocławia.

Zakończył się konkurs studialny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. J. Giedroycia w Krakowie. Jury, po wielogodzinnej debacie, za najlepszą uznało pracę nadesłaną przez pracownię Manufaktura nr 1 z Wrocławia.

– Decyzja była trudna z uwagi na wysoką jakość projektów, które brały udział w konkursie – podkreślał prof. Andrzej Wyżykowski, Główny Architekt Miasta, przewodniczący Sądu Konkursowego. Pod uwagę wzięto kształt bryły ekospalarni i wkomponowanie jej w otoczenie. – Zwycięska praca stanowi nowatorską interpretację jedności krajobrazu naturalnego z organizmem miasta. Forma budynku niejako wyrasta z terenu i jest bardzo dobrą odpowiedzią na możliwe skrajne warunki klimatyczne – uzasadniał wybór prof. Wyżykowski. Zwycięzcy zaproponowali między innymi przeszkloną, frontową ścianę spalarni. – Może ona stanowić tablicę informacyjną eksponującą aktualne dane dotyczące emisji, co będzie dodatkowym walorem edukacyjnym, podobnie jak ciekawie zaproponowana ścieżka edukacyjna – wskazywał przewodniczący jury.

Konkurs studialny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów ogłoszono 6 września. Do złożenia prac zaproszono 33 pracownie projektowe. Ostatecznie wpłynęło 15 propozycji – jedna z przyczyn formalnych została odrzucona.

W jury konkursowym zasiadali przedstawiciele Miasta, SARP oraz reprezentanci Dzielnicy XVIII, a także członkowie organizacji i stowarzyszeń nowohuckich, które uczestniczyły w konsultacjach społecznych w sprawie budowy zakładu.

Organizatorami konkursu byli: Krakowski Holding Komunalny SA i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki na jego organizację pochodziły z Funduszu Spójności. Zwycięzca rywalizacji otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. euro.

źródło: krakow.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj