Polityka dotycząca rozwoju poszczególnych miast należy, co oczywiste, do ich samorządów. Samorząd województwa, odpowiedzialny za rozwój całego regionu i dysponujący obecnie poważnymi środkami na ten cel, zdecydował się na stworzenie ram oraz nowych instrumentów kreowania polityki wspierania wszystkich miast i miasteczek w Kujawsko-Pomorskiem.
Dokument pod nazwą „Priorytety polityki miejskiej samorządu województwa kujawsko-pomorskiego (projekt)”, przygotowany przez marszałkowski Departament Planowania Strategicznego i Gospodarczego i przedstawiony zarządowi województwa precyzuje rodzaje miejskich przedsięwzięć, które władze regionu zamierzają wspierać. Zostały zdefiniowane następująco:
• działania związane z innowacyjnym rozwojem
• działania związane z rewitalizacją
• działania na rzecz wzmacniania funkcji metropolitalnych aglomeracji bydgosko-toruńskiej.
W zakresie polityki innowacyjnego rozwoju jako najważniejsze jej wyznaczniki wskazano między innymi tworzenie miejskich parków naukowych i technologicznych, sieci informatycznych i baz danych, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, a także budowanie warunków dla rozkwitu kapitału społecznego.
W zakresie polityki rewitalizacji jako priorytety wskazano przede wszystkim przygotowanie i uzbrojenie terenów pod nowe inwestycje biznesowe, odnowę przestrzeni publicznej w centrach miast, renowację zabytków i ochronę miejskiego krajobrazu, tworzenie parków, zieleńców i dziecięcych ogrodów zabaw. Zakłada się, że przedsięwzięcia rewitalizacyjne zahamują regres objętych nimi organizmów miejskich, uruchomią w nich potencjał gospodarczy oraz uczynią z nich miejsca, w których lepiej żyje się mieszkańcom i do których chętniej trafiają przyjezdni.
źródło: kujawsko-pomorskie.pl
Komentarze (0)