Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Rozwój infrastruktury a ochrona środowiska

Rozwój infrastruktury a ochrona środowiska
23.09.2008, o godz. 9:12
czas czytania: około 2 minut
0

- Nawet przy obecnie obowiązującym systemie prawnym jest możliwe wydanie pozwolenia na budowę, którego nie zakwestionuje Komisja Europejska - przekonywał Janusz Mikuła, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego na konferencji „Rozwój infrastruktury a ochrona środowiska”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Wiceminister odwoływał się do wytycznych wydanych w czerwcu tego roku przez Ministra Rozwoju Regionalnego. Dotyczą one postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych. Wiceminister podkreślał, że są one informacją dla beneficjentów, instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie środków unijnych oraz organów administracji publicznej –  w jaki sposób i w jakim zakresie stosować obowiązujące rozwiązania prawne, tak aby nie naruszać przepisów tzw. dyrektywy ocennej.

Wytyczne nie są normą prawną, lecz formułują zalecenia i wskazówki do czasu wejścia w życie ustawy o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, która wprowadzi pełną zgodność prawa polskiego z unijnym. Jej projekt znajduje się obecnie w Senacie.

Wiceminister Mikuła podawał udane przykłady inwestycji, w których, pomimo braku wymogów ze strony krajowego prawodawstwa, wzięto pod uwagę warunki środowiskowe. Inwestorzy przeprowadzali wariantowanie, organizowali konsultacje społeczne udzielając wszelkich informacji na temat planowanego projektu oraz współpracowali z organizacjami ekologicznymi. Tak postępowano w przypadku oczyszczalni ścieków Południe w Warszawie.

– Efekt był taki, że wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania i nikt się od niej nie odwołał. To był pierwszy sukces. Później postąpiono podobnie z pozwoleniem na budowę i można było przystąpić do realizacji przedsięwzięcia – stwierdził wiceminister Mikuła.

Uczestniczący w konferencji podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Maciej Trzeciak  wyjaśniał funkcjonowanie obszaru Natura 2000. Zaznaczył, że są to tereny objęte innego rodzaju ochroną niż np. Parki Narodowe – nie są bowiem w żaden sposób ograniczane plany, ani działania, które nie wpływają negatywnie na te elementy środowiska, które zostały uznane za chronione. W tym kontekście reprezentanci Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pokazywali jak zgodnie z europejskimi przepisami prawa budować infrastrukturę drogową na obszarach objętych ochroną.

Przedstawiciele instytucji komercyjnych zaprezentowali możliwości współfinansowania środowiskowych projektów unijnych ze strony sektora prywatnego, a także omawiali kwestie oceny oddziaływania na środowisko z punktu widzenia przedsiębiorców.

źródło: mrr.gov.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024