Wytyczne nie są normą prawną, lecz formułują zalecenia i wskazówki do czasu wejścia w życie ustawy o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, która wprowadzi pełną zgodność prawa polskiego z unijnym. Jej projekt znajduje się obecnie w Senacie.
Wiceminister Mikuła podawał udane przykłady inwestycji, w których, pomimo braku wymogów ze strony krajowego prawodawstwa, wzięto pod uwagę warunki środowiskowe. Inwestorzy przeprowadzali wariantowanie, organizowali konsultacje społeczne udzielając wszelkich informacji na temat planowanego projektu oraz współpracowali z organizacjami ekologicznymi. Tak postępowano w przypadku oczyszczalni ścieków Południe w Warszawie.
– Efekt był taki, że wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania i nikt się od niej nie odwołał. To był pierwszy sukces. Później postąpiono podobnie z pozwoleniem na budowę i można było przystąpić do realizacji przedsięwzięcia – stwierdził wiceminister Mikuła.
Uczestniczący w konferencji podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Maciej Trzeciak wyjaśniał funkcjonowanie obszaru Natura 2000. Zaznaczył, że są to tereny objęte innego rodzaju ochroną niż np. Parki Narodowe – nie są bowiem w żaden sposób ograniczane plany, ani działania, które nie wpływają negatywnie na te elementy środowiska, które zostały uznane za chronione. W tym kontekście reprezentanci Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pokazywali jak zgodnie z europejskimi przepisami prawa budować infrastrukturę drogową na obszarach objętych ochroną.
Przedstawiciele instytucji komercyjnych zaprezentowali możliwości współfinansowania środowiskowych projektów unijnych ze strony sektora prywatnego, a także omawiali kwestie oceny oddziaływania na środowisko z punktu widzenia przedsiębiorców.
źródło: mrr.gov.pl
Komentarze (0)