(20.08.2007) W drugim tygodniu sierpnia nastąpił rozruch zespołu elektrowni wiatrowych, na górze Kamieńsk. We wrześniu elektrownia zostanie przekazana do eksploatacji.

Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk jest własnością należącego do bełchatowskiej elektrowni Elbisu Sp. z o.o. oraz Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.

Budowę farmy rozpoczęto w czerwcu 2006r. Pierwotnie planowano, że zostanie ona oddana do eksploatacji w czerwcu 2007 roku. Opóźnienie 3-miesięczne wystąpiło z powodu wadliwych kabli, które na niektórych odcinkach nie posiadały odpowiedniej powłoki izolacyjnej.

Od lutego na Górze Kamieńsk ustawiono 15 wiatraków o łącznej mocy 30 MW. Koszt inwestycji wyniósł 32 mln euro. Każda z turbin waży 300 ton (wraz z fundamentem), ma 85 metrów wysokości, a jedno ramię wiatraka to 40 m.

Energia pochodząca z wiatraków włączona jest w sieć dystrybucji energii Zakładu Energetycznego Łódź – Teren S.A. Będzie ją także sprzedawać Internetowa Platforma Obrotu Energią Elektryczną należąca do Elbisu.źródło: cire.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj