Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Rusza nabór do Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Rusza nabór do Europejskiego Instrumentu Miejskiego
dom
15.03.2021, o godz. 13:55
czas czytania: około 2 minut
0

29 marca 2021 r. rozpoczyna się drugi nabór do Eurepean City Facility (EUCF), czyli Europejskiego Instrumentu Miejskiego, którego głównym celem jest wsparcie samorządów w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne. W tej edycji grant w wysokości 60 tys. euro otrzyma aż 66 wnioskodawców – to ponad dwa razy więcej niż podczas pierwszego naboru.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Inicjatywa EUCF ma wspierać samorządy lokalne w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii (SEAP, SECAP i inne). Jego nadrzędnym celem jest mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach.

W ramach EUCF wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. euro oraz pomoc ekspercką podczas prac nad wybraną koncepcją, obejmujących takie działania jak przygotowanie studiów wykonalności, analizy rynkowe, analizy interesariuszy, analizy prawne, ekonomiczne i finansowe, analizy ryzyka, działania koordynacyjne i organizacyjne. Proces składania wniosków jest prosty oraz przejrzysty i składa się z dwóch etapów: szybkiej weryfikacji kwalifikowalności oraz złożenia pełnego formularza aplikacyjnego.

Europejski Instrument Miejski ma na celu:

  • dostarczenie miastom praktycznej wiedzy technicznej i finansowej, inspirowanej najlepszymi praktykami europejskimi, w celu pobudzenia inwestycji publicznych i prywatnych,
  • budowanie kompetencji urzędników w opracowywaniu nowych projektów i zapewnienie im narzędzi oraz możliwości tworzenia sieci kontaktów i transferu wiedzy,
  • ułatwienie dostępu, zwłaszcza małym i średnim gminom, do finansowania prywatnego oraz finansowania ze środków UE m.in.: z Europejskiego Funduszu Strukturalnego i Inwestycyjnego (EFSI), programu Horyzont 2020 czy usług Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Podczas drugiego naboru, który potrwa od 29 marca do 31 maja 2021 r. grant w wysokości 60 tys. euro trafi do 66 wnioskodawców – to ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku pierwszej edycji.

Aby dowiedzieć się więcej o zmianach w ramach EUCF, które będą obowiązywać podczas aplikowania w drugim naborze, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités” przygotowało webinarium informacyjne, które odbędzie się 17 marca w godzinach od 10 do 12.40.

Podczas tego wydarzenia krajowy ekspert EUCF w Polsce przedstawi najważniejsze informacje dotyczące podmiotów kwalifikowalnych do składania wniosków, procesu aplikowania czy rodzaju działań jakie mogą zostać sfinansowane.

Rejestracji na spotkanie można dokonać TUTAJ, zaś więcej informacji o EUCF znajduje się na stronach: www.eucityfacility.eu oraz www.pnec.org.pl/pl/eucf.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024