Rusza PIANOFORTE - europejskie partnerstwo na rzecz badań nad ochroną przed promieniowaniem

Rusza PIANOFORTE - europejskie partnerstwo na rzecz badań nad ochroną przed promieniowaniem
dom
19.06.2022, o godz. 12:00
czas czytania: około 3 minut
0

Rozpoczyna działalność europejskie partnerstwo PIANOFORTE na rzecz badań nad ochroną przed promieniowaniem (European Partnership for Radiation Protection Research), w którym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest partnerem. Inicjatywa przyczyni się do poprawy ochrony społeczeństwa, pracowników, pacjentów i środowiska przed narażeniem środowiskowym, zawodowym i medycznym na promieniowanie jonizujące.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Partnerstwo skupia 58 partnerów reprezentujących 22 kraje Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię i Norwegię, a koordynowane jest przez Francuski Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego (IRSN). PIANOFORTE jest współfinansowane przez program Euratom.

Poprzez działania badawcze, które będą prowadzone w jego ramach, przyczyni się do realizacji europejskich polityk, takich jak europejski plan walki z rakiem, ochrona zdrowia przed zagrożeniami środowiskowymi (zielony pakt na rzecz wzrostu) oraz wdrożenie mapy drogowej na rzecz zmniejszenia zagrożeń przemysłowych i naturalnych.

NCBR będzie koordynować zadanie związane z międzynarodowymi konkursami na projekty B+R. W ramach PIANOFORTE w latach 2023-2025 zostaną zorganizowane trzy zaproszenia do składania wniosków. Skupią się one na następujących czterech tematach:

  • poprawa ochrony pacjenta przed promieniowaniem w związku z zastosowaniem promieniowania jonizującego w medycynie,
  • lepsze zrozumienie zmienności indywidualnej reakcji na ekspozycję na promieniowanie jonizujące,
  • badanie mechanizmów związanych z przewlekłą ekspozycją na niskie dawki promieniowania jonizującego
  • poprawa zdolności przewidywania i odporności w sytuacjach kryzysu jądrowego lub radiologicznego oraz zarządzanie powypadkowe.

Szczególna uwaga zostanie zwrócona na zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron (władz, społeczeństwa obywatelskiego, specjalistów w dziedzinie ochrony przed promieniowaniem, ekspertów itp.) w określanie tematów naukowych, które będą przedmiotem zaproszeń do składania ofert, przy czym celem jest jak najlepsze spełnienie ich oczekiwań. Partnerstwo to ma również na celu budowanie pomostów z działalnością badawczą prowadzoną na szczeblu europejskim w dziedzinach innych niż Euratom, w szczególności w dziedzinie zdrowia.

Poza tymi działaniami badawczymi PIANOFORTE przyczyni się do utrzymania trwałego potencjału wiedzy fachowej w zakresie ochrony przed promieniowaniem w Europie, który jest uznawany na arenie międzynarodowej, w szczególności poprzez promowanie dostępności, wykorzystania i dzielenia się istniejącymi najnowocześniejszymi infrastrukturami badawczymi na poziomie europejskim, a także poprzez wdrażanie działań edukacyjnych i szkoleniowych.

Partnerstwo będzie opierać się na wcześniejszych pracach, a w szczególności na wynikach europejskiego wspólnego programu CONCERT prowadzonego w ramach programu ramowego Horyzont 2020, który zakończył się w 2020 roku. Skorzysta również z osiągnięć innych projektów europejskich, które właśnie zostały ukończone lub są w toku, takich jak MEDIRAD, HARMONIC czy SINFONIA.

Do tej pory PIANOFORTE angażuje 58 partnerów z 22 krajów UE, a także z Wielkiej Brytanii i Norwegii. Są wśród nich partnerzy publiczni (publiczne organizacje badawcze, autorytety w dziedzinie ochrony przed promieniowaniem, uniwersytety), ale także sześć europejskich platform badawczych w zakresie ochrony przed promieniowaniem (Alliance, Eurados, Euramed, Melodi, Neris i Share).

Oczekuje się, że to wstępne konsorcjum rozszerzy się o podmioty, które zostaną wybrane w ramach otwartych zaproszeń do składania ofert organizowanych w ramach partnerstwa.

Działania partnerstwa zaplanowano na 5 lat i mają się zakończyć w 2027 roku. Szacowany budżet PIANOFORTE wynosi 46 milionów euro, z czego 65% zostanie sfinansowane przez Unię Europejską, a reszta przez kraje partnerskie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024