Reklama

AD1A EONOVA [22.01-06.02.25]

Ruszył projekt ochrony nietoperzy w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej

Ruszył projekt ochrony nietoperzy w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej
pap/jwg
09.12.2024, o godz. 9:13
czas czytania: około 2 minut
0

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej rozpoczął projekt czynnej ochrony cennego gatunku nietoperza - mopka zachodniego. Ma w tym pomóc wieszanie na drzewach budek szczelinowych i zakup rejestratorów ultradźwięków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

W ramach projektu realizowanego przez park krajobrazowy zakupiono 80 specjalnych skrzynek szczelinowych, które mają zapewnić mopkom sztuczne miejsca schronienia. Brak starych drzew i naturalnych kryjówek jest uznawany za jedno z głównych zagrożeń dla tego gatunku.

Monitoring populacji

– Skrzynki zostały rozwieszone na drzewach w ośmiu lokalizacjach wybranych w porozumieniu z Nadleśnictwem Elbląg, m.in. na terenie Bażantarni i w kompleksie leśnym Kadyny-Przybyłowo-Łęcze – powiedziała Hanna Kruk z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Park kupił też 10 rejestratorów ultradźwięków, przy pomocy których będzie prowadzony monitoring występowania nietoperzy.

Na terenie Parku Krajobrazowego duże zimowisko mopka znajduje się w podziemiach klasztoru franciszkanów w Kadynach, ale z roku na rok liczba hibernujących tam nietoperzy maleje.

Ostatnia ocena stanu populacji tego gatunku odbyła się w 2019 r. na terenie siedliskowego obszaru Natura 2000 “Doliny Erozyjne Wysoczyzny Elbląskiej”. Wskazała, że stan zachowania populacji jest zły. Oceniono wtedy, że parametry siedliskowe – dotyczące m.in. ilości zamierających i martwych drzew – odbiegały od warunków sprzyjających występowaniu tego nietoperza.

Ochrona mopka zachodniego

Na realizację projektu ochrony mopka zachodniego Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej uzyskał blisko 20 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Mopek zachodni (Barbastella barbastellus) to gatunek nietoperza objęty ochroną ścisłą. Ma charakterystyczne, bardzo ciemne ubarwienie. Jego siedliskiem są głównie stare drzewostany liściaste, gdzie jest wiele zamierających i martwych drzew. Na letnie kryjówki mopki wybierają zwykle dziuple lub szczeliny pod odstającymi płatami kory. Zimę spędzają w koloniach w podziemiach.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b IGO ZM [20.01-27.03.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025