Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Jest ryzyko, że nie osiągniemy wymaganych poziomów recyklingu [RAPORT]

Jest ryzyko, że nie osiągniemy wymaganych poziomów recyklingu [RAPORT]
jwo
22.11.2016, o godz. 12:06
czas czytania: około 2 minut
1

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Instytut Sobieskiego wynika, że Polska może nie osiągnąć założonych poziomów recyklingu odpadów komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Raport “System gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce. Perspektywa zamknięcia obiegu” został opracowany przez ekspertów Instytutu Sobieskiego – Tomasza Stysia oraz Roberta Foksa. Celem raportu jest diagnoza kluczowych elementów systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce, w tym m.in. identyfikacja kluczowych celów tego systemu i zaproponowanie jego zmian, biorąc pod uwagę unijny pakiet regulacji dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym.

Po przeprowadzonej analizie stwierdzono szereg deficytów strukturalnych systemu gospodarowania odpadami w Polsce, w zakresie efektywności, przejrzystości i trwałości systemu – piszą Styś i Foks w swoim opracowaniu. Główne problemy, na które wskazują to m.in. niespójność wewnętrzną systemu gospodarki odpadami powstałymi z produktów w opakowaniach i brak synergii pomiędzy opakowaniowym i komunalnym systemem gospodarowania odpadami; brak regulacji prawnych co do organizacji selektywnej zbiórki w gminach; brak skutecznego nadzoru nad dokumentowaniem recyklingu, czy przesunięcie na właścicieli nieruchomości kosztów gospodarowania odpadami opakowaniowymi.

Ponadto – jak piszą eksperci z Instytutu Sobieskiego – to, na jakim etapie jest realizacja celów krótkookresowych (do 2020 r.) polskiej gospodarki odpadami, oznacza, że możemy nie osiągnąć docelowych poziomów recyklingu przez system gospodarowania odpadami komunalnymi i – silnie z nim organizacyjnie powiązanym – system gospodarowania odpadami opakowaniowymi wielomateriałowymi i po środkach niebezpiecznych.

Tomasz Styś i Robert Foks w związku z tym proponują:

  • przywrócenie relacji pomiędzy faktycznymi kosztami zbierania określonej masy danego rodzaju odpadu opakowaniowego, jego sortowania i przetwarzania oraz wydatkami ponoszonymi przez wprowadzających produkty w opakowaniach do obrotu w związku z realizacją przez nich ustawowych obowiązków;
  • wprowadzenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta – jako rozwiązania instytucjonalnego;
  • usprawnienie organizacji systemu gospodarowania odpadami pod kątem jego efektywności, przejrzystości i trwałości.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


ryszard

Komentarz #1599 dodany 2016-11-29 23:39:55

Wielcy eksperci Instytutu Sobieskiego odkryli Amerykę. A gdzie niby osiągniemy wymagane poziomy w gospodarce odpadami? Głupota na razie nie boli, więc rząd i samorządy kręcą się wokół własnego tyłka, porażająca indolencja i niekompetencja

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024