Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rząd bagatelizuje skalę zagrożenia gospodarki?

Rząd bagatelizuje skalę zagrożenia gospodarki?
mp
20.03.2020, o godz. 12:58
czas czytania: około 3 minut
0

Dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, twierdzi, że rząd i prezydent nie doceniają powagi sytuacji i zagrożenia dla gospodarki wynikającego z pandemii koronawirusa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W ogłoszonym przez rząd pakiecie pomocowym dla firm, zabrakło akceptacji dla wielu konkretnych rozwiązań zgłaszanych przez organizację, przygotowanych po konsultacjach z przedsiębiorcami – ocenia Konfederacja Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu i Prezydenta o zwrócenie uwagi na problem upadającej z powodu pandemii koronowirusa gospodarki w Polsce i przygotowanie konkretnych rozwiązań chroniących interesy polskich pracodawców.

Niewystarczające propozycje

Polski rząd przygotowuje propozycje pomocowe skierowane do przedsiębiorców, ale zdaniem ekspertów z Lewiatana, są to pomysły mało ratujące polską ekonomię w obecnej sytuacji.

Doktor Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan wylicza, że propozycja państwa nie obejmuje wsparciem wszystkich przedsiębiorców. Docenił natomiast propozycje rządu w zakresie dopłacania do pensji pracowników.

Ważnym działaniem ze strony rządu powinno być uspokajanie rynku w zakresie budowania nastrojów optymistycznych i pokazania, że rząd panuje nad sytuacją w okresie pandemii koronowirusa w Polsce i na świecie. Budowanie odpowiedniego nastawienia ma charakter psychologiczny, który może wpłynąć na kształtowanie określonych postaw przedsiębiorców i sprawić, że nastawią się  oni na przetrwanie trudnej sytuacji, a nie dążenie do ogłaszania bankructwa oraz postaw pracowników, którzy zamiast przyjęcia taktyki silnego oszczędzania, utrzymają swobodną konsumpcje napędzającą popyt na usługi i produkty, tak ważne w momencie podnoszenia się po upadku gospodarki – ocenia Baczewski.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział pakiet antykryzysowy

Brakuje zdecydowanych kroków

Dyrektor porównuje sytuację ekonomiczną w Polsce do tej w innych krajach, zauważając, że w Polsce rząd nie wprowadza konkretnych kroków pomocowych. Po spotkaniu Rady Gabinetowej rząd ciągle zwleka z ogłoszeniem zdecydowanych postanowień w celu ratowania zagrożonej upadkiem polskiej przedsiębiorczości. Organizacja Lewiatan przekazała swoje propozycje rozwiązań stworzone na podstawie konsultacji z polskimi przedsiębiorcami różnych branż jednak nie spotkały się one z poważnym przyjęciem, stąd pojawia się odczucie bagatelizowania ważnego dla państwa problemu.

Jedynym przyjętym przez rząd postulatem, zgłoszonym przez Lewiatana, jest propozycja wsparcia przedsiębiorców rządowa dopłatą w wysokości 40 proc. do pensji pracowników tym firmom, które odnotowały straty w wyniku przestoju podczas pandemii koronowirusa. Natomiast inny pomysł państwa w zakresie odraczania składek ZUS na późniejsze terminy jest tylko krótkotrwałą ulga ponieważ późną wiosną przedsiębiorcy zapłacą zwielokrotnioną sumę, a jest to niewielki czas do odbudowy swojej dobrej sytuacji przez przedsiębiorstwa.

Lewiatan proponuje także, aby uchylić nakaz przeprowadzania terminowych badań pracowniczych z uwagi na zastój w medycynie pracy, prolongatę pozwoleń wykonywania pracy dla cudzoziemców, uwolnienie środków zajętych na kontach split-payment VAT, przesunięcie danin podatkowych a także wprowadzenie ochrony przed konsekwencjami niezrealizowanych umów gospodarczych.

Dyrektor Lewiatana zauważa także brak pomocy dla specyficznych branż gospodarki, których działalność jest uniemożliwiona przez wprowadzone z powodu zagrożenia epidemiologicznego koronowirusem obostrzenia prawne. Zwraca uwagę, że zadeklarowana w zakresie pomocy gospodarczej przez rząd kwota 212 mld złotych może być tylko populizmem. Konfederacja Lewiatan nie ustaje w swoich działaniach w celu ratowania polskiej przedsiębiorczości w obliczu nadchodzącej globalnej recesji i zamierza aktywnie zwracać się do rządu z wymaganiami konkretnych programów pomocowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024