Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rząd chce przeznaczyć ok. 4 mld zł wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych

Rząd chce przeznaczyć ok. 4 mld zł wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych
PAP/dom
12.09.2022, o godz. 13:09
czas czytania: około 2 minut
0

Polska była jednym z pierwszych krajów, który głośno dopominał się o obniżkę ceny ETS oraz o zmianę mechanizmu kalkulacji cen energii - mówi we "Wprost" premier Mateusz Morawiecki. Chcemy przeznaczyć ok. 4 mld zł na wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych - dodaje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z “Wprost” tłumaczy, że ceny gazu nie zależą od Polski, tylko od rynków światowych, “więc są bardzo mocno nieprzewidywalne”.

– Mechanizmy, które są wdrażane w Polsce, mają zmniejszać skutki inflacji energetycznej. Ale prócz tego warto podkreślić to, co robimy na polu europejskim. Polska była jednym z pierwszych krajów, który głośno dopominał się o obniżkę cen ETS czyli uprawnień do emisji CO2 oraz o zmianę mechanizmu kalkulacji cen energii. Te dwa ruchy mogłyby doprowadzić do obniżki cen energii nawet o połowę – powiedział Morawiecki.

Na uwagę dziennikarki “Wprost”, że “z obniżką ceny ETS chyba się nie uda, bo Ursula von der Leyen nie była zbyt optymistycznie nastawiona do tego pomysłu podczas ostatniego spotkania”, Morawiecki odparł:

– Komisja Europejska nie była optymistycznie nastawiona ani do przyznania Ukrainie statusu kraju kandydackiego, ani do twardych pakietów sankcji. A jednak nasza konsekwencja, nasze działania dyplomatyczne, doprowadziły do powodzenia tych akcji. Więc jestem cierpliwy, konsekwentny i będę podnosił to coraz głośniej na forum Unii Europejskiej. Tak głośno, żeby słyszeli to nie tylko obywatele polscy, ale także obywatele innych państw UE.

Premier zapytany o wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych, poinformował, że rząd chce dla nich przeznaczyć ok. 4 mld zł wsparcia finansowego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024