Budżet państwa zamierza przeznaczyć 1,5 mln zł na analizy związane z możliwościami i warunkami wdrażania w Polsce nowoczesnych technologii węglowych. Studium ma dotyczyć m.in. możliwości produkowania z węgla paliw płynnych i gazowych oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

O przygotowaniach do sporządzenia studium poinformowali wiceszef kancelarii premiera Jacek Kościelniak oraz posłanka PiS Izabela Kloc, która w Sejmie była sprawozdawcą tzw. ustawy górniczej. Wsparcie działań wdrażających czyste technologie wykorzystywania węgla kamiennego to jedno z założeń tej ustawy. Chodzi m.in. o projekt Głównego Instytutu Górnictwa (GIG), związany ze stworzeniem Centrum Edukacji i Badań Energochemicznego Wykorzystania Węgla.

Studium wykonalności ma pokazać mocne i słabe strony różnych rozwiązań technologicznych w zakresie produkcji paliw z węgla, ze szczególnym uwzględnieniem efektywności takich przedsięwzięć. Mają być też określone koszty wdrożenia takich technologii i horyzont czasowy, kiedy korzystanie z nich byłoby możliwe.źródło: PAP / Onet.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj