Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Rząd i GIOŚ mają listę nielegalnych składowisk, ale jej nie upublicznią. Może chodzić o 3,86 mln ton odpadów

Rząd i GIOŚ mają listę nielegalnych składowisk, ale jej nie upublicznią. Może chodzić o 3,86 mln ton odpadów
MŁ/PAP
22.05.2024, o godz. 8:56
czas czytania: około 2 minut
0

Rząd i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska mają listę nielegalnych składowisk niebezpiecznych odpadów. Ale jej nie upublicznią. Nie pomogły zmiana rządu ani wyrok NSA - informuje w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Gazeta przypomniała, że “Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), który sporządził listę bomb ekologicznych w kraju, utrzymywał najpierw, że nie może jej udostępnić, gdyż jest to dokument wewnętrzny”. “Informacje na temat konkretnych miejsc zostały pozyskane przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, w ramach działań kontrolnych” – dodano.

768 miejsc nielegalnego składowania?

“GIOŚ twierdził, że są one niepełne i nie stanowią informacji publicznej na temat wszystkich miejsc nagromadzenia odpadów w kraju. I to pomimo tego, że wcześniej na listę GIOŚ powoływał się Jacek Ozdoba, były wiceminister środowiska na jednej z komisji sejmowych, twierdząc, że skala porzucania nielegalnych odpadów w Polsce jest “gigantyczna”. GIOŚ sprecyzował wówczas, że chodzi o 768 miejsc, z czego w 231 zostały nagromadzone odpady niebezpieczne” – czytamy w “DGP”. Gazeta wskazuje, że łącznie chodziło o 3,86 mln t odpadów.

Wyrok NSA

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadł w grudniu zeszłego roku. Przypomniano, że “od czasu Ozdoby zmieniły się rząd, osoba na stanowisku generalnego inspektora i sytuacja prawna”. “W wyroku NSA podkreślił bowiem, że lista jest informacją publiczną pomagającą społeczeństwu “ocenić skuteczność wykonywania zadań przez organ powołany do kontroli przestrzegania przepisów chroniących środowisko naturalne” – wskazuje “DGP”, dodając, że “nie zmieniło się tylko jedno: lista nadal nie została upubliczniona”. 

 

 


Już 10 czerwca 2024 szkolenie online:

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole podmiotów korzystających ze środowiska

szczegóły: kontrole.abrys.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024