Przeznaczenie ponad 6 mld zł na budowę 170 tys. lokali komunalnych zapowiadają przedstawiciele polskiego rządu. Mieszkania mają powstać do roku 2025. Kwota ma zostać przekazana z rezerwy celowej budżetu państwa.

6 marca w Senacie toczyła się debata m.in. w sprawie nowelizacji ustawy o wsparciu finansowym dla tworzenia lokali, mieszkaniowym zasobie gmin  ochronie praw lokatorów. Rząd zamierza większy nacisk położyć na tworzenie mieszkań komunalnych kosztem lokali socjalnych.

Według słów Kazimierza Smolińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury,  w związku z dziś obowiązującym systemem gospodarowania mieszkaniami przez gminy w lokalach komunalnych często mieszkają osoby, których – z różnych powodów, również losowych – nie stać na czynsz. Jeśli tak się działo, gminy przenosiły taką osobę do lokalu socjalnego. Teraz, według ministerialnych zapowiedzi, najemcy będą mogli pozostać w mieszkaniach komunalnych płacąc czynsz jak za mieszkania socjalne.

Mechanizm ma działać też w drugą stronę i wiązać się  z ewentualnym wzrostem czynszu za mieszkanie. Jeśli sytuacja materialna najemcy ulegnie poprawie (gminy uzyskają prawo raz na 2,5 roku żądać od lokatora przedłożenia PIT-u i oświadczenia majątkowego), wtedy cena może sięgnąć poziomu rynkowego i to od wynajmującego będzie zależało, czy chce dalej wynajmować mieszkanie od gminy.

Zwiększone zostanie za to dofinansowania do budowy mieszkań komunalnych realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Oprócz – jak do tej pory tylko budowy nowych – gminy będą mogły je otrzymać także remonty lokali. Ma to pomóc zwłaszcza w przypadku mieszkań, które ze względu na fatalny stan techniczny zostały wyłączone z zasobów gmin. Na ten cel w roku 2019 i 2020 ma zostać przeznaczone 500 mln zł, a w latach 2021-2025 – 1 mld zł rocznie. MI szacuje, że do końca 2025 r. powstanie za to około 170 tys. lokali, w których będzie mogło zamieszkać około pół miliona osób.

Gminy będą mogły też liczyć na zwiększone dofinansowanie przy zakupie mieszkań zakładowych (z 30 na 50 %) i możliwość ich sprzedaży – do tej pory zabronioną. Zdaniem Smolińskiego na samym tylko Śląsku na kupno przez gminy czeka około tysiąca tego rodzaju lokali.

Część przepisów miała wejść w życie od 1 marca 2018 r. Zmiany zasad gospodarowania przez gminy zasobem mieszkaniowym zaczną obowiązywać rok po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

Źródło: wgospodarce.pl

Czytaj więcej

Skomentuj