Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili plan czterech kroków do powrotu do normalności w związku z epidemią koronawirusa. Zapowiedziano zniesienie niektórych obostrzeń od poniedziałku, 20 kwietnia.

Od poniedziałku 20 kwietnia otwarte zostaną parki i lasy. Place zabaw pozostaną zamknięte. Premier Mateusz Morawiecki i minister Łukasz Szumowski podkreślali, że nie chodzi o to, aby Polacy ruszyli tłumnie na tereny rekreacyjne, ale o możliwość psychicznego “powrotu do normalności”.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że na dalszych etapach łagodzenia przepisów związanych z epidemią koronawirusa będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi, także w tych obszarach, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem.

– Teraz będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, choć już i dzisiaj przecież w tym, co powiedziałem jest złagodzenie przepisów dotyczących handlu, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji – tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka – powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Kliknij, aby powiększyć

Szef rządu podkreślił też, że informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. – Może co tydzień, ale może co dwa – podkreślił. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

– Chcemy przedstawiać te kolejne etapy, które dzisiaj pokrótce zarysowujemy, w których będziemy dalej zmniejszać te obostrzenia, zmniejszać, łagodzić, ale jednocześnie utrzymywać ten nowy system, nowy reżim koronawirusa, który na nas wszystkich, na całym świecie, nakłada pewne obowiązki – dodał premier.

Od 20 kwietnia wprowadzone zostaną następujące zmiany we wprowadzonych ograniczeniach:

  • wstęp do lasów, parków będzie dozwolony, place zabaw pozostaną zamknięte,
  • w sklepach do 100 m kw. – 4 osoby na 1 kasę, powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 15 m kw. powierzchni,
  • w miejscach kultu religijnego – 1 osoba na 15 m kw. powierzchni,
  • z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia

Czytaj więcej

Skomentuj