W ramach konkursu „Samorząd Pro Familia” będziemy doceniać realizację polityki prorodzinnej prowadzoną przez władze lokalne – powiedziała PAP szefowa MRiPS Marlena Maląg. Dodała, że w konkursie promowane będą zarówno działania stałe jak i nowatorskie inicjatywy podejmowane przez samorządy.

Minister rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że do skutecznego prowadzenia polityki prorodzinnej w naszym kraju potrzebna jest szeroka koalicja – w tym rządu i samorządu. Wskazała, że przykładem takiej współpracy jest m.in. realizacja wszystkich programów prorodzinnych. „Do tej pory na samą politykę dla rodzin z małymi dziećmi do samorządów zostało przekazanych ponad 140 mld zł” – podkreśliła.

Maląg zwróciła jednocześnie uwagę, że samorządy prowadzą także własne inicjatywy wspierające rodziny. „Musimy być świadomi, że jeżeli nie będziemy inwestować w kapitał ludzki, czyli w człowieka, to tak naprawdę możemy budować piękne drogi, żłobki i przedszkola, ale za jakiś czas –  jak pokazują dane GUS – Polaków będzie i tak coraz mniej, by w pełni z nich korzystać” – powiedziała minister.

„Kapitułę konkursu, która rozpatrzy nadesłane zgłoszenia, tworzy pięć osób – to członkowie Rady Rodziny na czele z jej przewodniczącą Dorotą Bojemską” – powiedziała Maląg.

Ulga „śmieciowa” jako działanie prorodzinne

Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii (pod względem wielkości gminy). Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu rekomenduje po trzy samorządy w każdej kategorii oraz trzy samorządy do wyróżnienia. Lista samorządów rekomendowanych do finałowego etapu zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 7 maja 2021 r.

W trzecim etapie minister rodziny i polityki społecznej w porozumieniu z pełnomocnikiem rządu do spraw polityki demograficznej – wybierze po jednym samorządzie w każdej kategorii, które otrzymają tytuł „Samorząd Pro Familia 2021”. W ramach Konkursu mogą również zostać przyznane przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej maksymalnie trzy wyróżnienia za szczególnie kreatywny, nieszablonowy element polityki prorodzinnej realizowany przez samorząd.

„Będziemy przede wszystkim zwracali uwagę na te inicjatywy, które są zadaniami o charakterze stałym i długofalowym. Chodzi np. o uchwały danego samorządu np. wprowadzające ulgi w opłatach śmieciowych. Nie chciałabym jednak, żeby ten katalog był ukierunkowany na jakieś konkretne działania. Ankieta pozwoli zweryfikować samorządom zakres tego, co robią, a w części opisowej konkursu, mają przestrzeń na pokazanie tego, co jest nowatorskie i w pewnym stopniu przełomowe, czym warto się pochwalić” – wskazała minister.

„Zależy nam, żeby te działania doprowadziły do tego, że rodzina będzie w centrum uwagi. Na każdym poziomie” – dodała.

Szefowa MRiPS zapowiedziała, że wyłonienie gmin, w których rodzinom żyje się najlepiej, nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny, czyli w maju.

Demograficzna wyrwa

W 2020 r. w Polsce zmarło ponad 478,6 tys. osób, blisko 67,7 tys. więcej niż rok temu i o prawie 64,6 tys. więcej niż w 2018 r. To największa liczba śmierci w Polsce po drugiej wojnie światowej.

Nie ma jeszcze za cały 2020 r. dotyczących liczby urodzeń, ale od listopada 2019 r. do października 2020 r. w Polsce urodziło się 358,9 tys. dzieci. Wiele wskazuje na to, że w całym 2020 r. zanotowano ok. 360 tys. urodzeń – najmniej od 15 lat.

Czytaj więcej

Skomentuj