Drożejący gaz może zahamować likwidację kopciuchów w domach prywatnych i komunalnych. Samorządy z przerażeniem patrzą na rachunki za ogrzewanie szkół i domów kultury – pisze piątkowa “Rzeczpospolita”.

Jak pisze gazeta, średnio o 174 zł miesięcznie netto, czyli o ponad 2 tys. zł rocznie, wzrosną tegoroczne rachunki za ogrzanie domu gazem i podgrzewanie wody – wynika z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki, to o 58 proc. więcej niż w 2021 r.

Wzrost cen o połowę

“Rachunki za gazowe ciepło w mieszkaniach będą niższe niż w domach, ale i tak podniosą się o ponad połowę. Drastyczny wzrost cen może zahamować walkę ze smogiem w miastach i likwidację kopciuchów – ostrzegają samorządowcy” – czytamy.

Dodaje, że samorządowcy mają jeszcze nadzieję, że proces eliminacji pieców na paliwa stałe się nie zatrzyma, bo w większości regionów obowiązują uchwały antysmogowe, które wymuszają wymianę starych pieców na ekologiczne. – Choć nie wiadomo, ile osób zdecyduje się w tym roku na ogrzewanie gazowe – zastrzega, cytowany w “Rzeczpospolitej” Włodzimierz Tutaj z Urzędu Miasta w Częstochowie.

Miasta wspierają

Równolegle do dodatków osłonowych w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej miasta oferują mieszkańcom programy wsparcia, które mają pokryć różnicę w rachunkach za prąd czy gaz – poinformowano.

Czytaj więcej

Skomentuj