Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Rzeka Ner: Są rekomendacje sztabu kryzysowego

Rzeka Ner: Są rekomendacje sztabu kryzysowego
PU
14.08.2022, o godz. 9:55
czas czytania: około 2 minut
0

Nie kąpać się w Nerze i nie poić zwierząt. Takie rekomendacje wydał sztab kryzysowy w Wielkopolsce po sobotnim posiedzeniu. Działania mają charakter prewencyjny i są podejmowane w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. — Chciałbym podkreślić, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą — mówi Michał Zieliński, wojewoda Wielkopolski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Rzeka Ner przepływa przez województwa łódzkie i wielkopolskie, jest dopływem Warty. W sobotę wojewoda wielkopolski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące zjawiska śniętych ryb w rzece Ner. Wzięli w nim udział przedstawiciele KW Policji oraz Straży Pożarnej, a także 12. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecni byli reprezentanci Wód Polskich, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

— Pozostaję w kontakcie ze służbami i koordynuję ich działania. Chciałbym podkreślić, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą. Na podstawie ustaleń sztabu przekazujemy rekomendacje o niekąpaniu się w rzece Ner oraz o niepojeniu w niej zwierząt, a także o wstrzymaniu się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej. Nasze działania mają charakter prewencyjny, podejmujemy je w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu – mówi wojewoda wielkopolski.

Podstawowe parametry w granicach normy

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował w sobotę wieczorem, że w związku ze wzmożonym monitoringiem stanu wód w rzekach województwa wielkopolskiego, delegatura WIOŚ w Koninie na wysokości m. Dąbie (pow. kolski) pobrała próbki wody z rzeki Ner wpływającej na teren wielkopolski z kierunku województwa łódzkiego.

„Działanie spowodowane było wystąpieniem zjawiska śniętych ryb. Z przeprowadzonych oględzin nie odnotowano widocznych zmian na rzece, a podstawowe parametry mieszczą się w granicach normy” – czytamy w komunikacie.

Urząd poinformował, że prowadzone są szczegółowe badania, o których wynikach odpowiednie służby będą przekazywać informacje na bieżąco. W działania zaangażowana jest także Państwowa Straż Rybacka z terenu całej Wielkopolski.

Sztab kryzysowy Łódzkiem

„Państwowa Straż Pożarna postawiła zaporę na rzece Ner na wysokości miejscowości Rzuchów – w ciągu ostatnich godzin nie odnotowano przypadków gromadzenia się na niej śniętych ryb. Wszystkie ujęcia wody zlokalizowane w pobliżu rzeki Ner są codziennie badane przez służby sanitarne” – czytamy na stronie Wielkopolskiego Urzędu.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu pozostaje we współpracy ze swoim odpowiednikiem w województwie łódzkim, a także z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kole.

Znaczą liczbę śniętych ryb znaleziono na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego (woj. łódzkie). W związku z tą sytuacją, posiedzenie sztabu kryzysowego zwołane zostało w sobotę także przez wojewodę łódzkiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024