Ponad tysiąc haseł zawiera przygotowany przez władze Rzeszowa „Słownik segregacji odpadów komunalnych”. Za jego pomocą urzędnicy miejscy chcą wpłynąć na poprawę segregacji, a tym samym polepszyć jakość strumienia odpadów poddawanych dalszemu przetwarzaniu.

– Słownik jest już dystrybuowany w przedszkolach, szkołach oraz na osiedla m.in. przy pomocy spółdzielni mieszkaniowych – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Rzeszów.

Który kubeł wybrać

Władze miasta przypominają, że prawidłowa segregacja odpadów komunalnych jest niezwykle istotna w kontekście ich dalszego przetworzenia. Im lepiej posegregowane odpady na osiedlach, tym łatwiej następnie wybrać z nich surowce nadające się do przetworzenia.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorządy z każdym rokiem mają obowiązek wyselekcjonować i przetworzyć ich coraz więcej. Już w 2023 roku ma to być 35 procent z ogólnej masy wszystkich odebranych od mieszkańców odpadów. A w kolejnych latach limit wzrośnie aż do 65 procent. W tej sytuacji bardzo ważna jest edukacja, dzięki której mieszkańcy będą efektywniej segregować śmieci – czytamy w komunikacie ratusza.

– Staramy się być miastem ekologicznym, zielonym i neutralnym klimatycznie. Niezwykle istotna w tym kontekście jest gospodarka zamkniętego obiegu odpadów. Aby prowadzić ją w sposób maksymalnie skuteczny, musimy postawić na intensywną edukację, wykorzystując w tym celu każde dostępne narzędzie. Jestem przekonany, że nasz słownik będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko dla najmłodszych rzeszowian. Jako osoby dorosłe przecież także niejednokrotnie zastanawiamy się, do którego kubła wrzucić jakiś śmieć i czasami trudno poprawnie zdecydować – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Sztuka trudna i jeszcze trudniejsza

W słowniku wyszczególnionych jest ponad 1000 rodzajów odpadów komunalnych wraz ze wskazówkami, w jaki sposób powinny być deponowane. Mieszkańcy znajdą tu również szczegółowe informacje na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-u. – Z naszego słownika dowiedzą się jak prawidłowo segregować odpady i jakie korzyści niesie za sobą segregacja. Słownik zawiera szczegółowe informacje o odpadach selektywnie zbieranych i odbieranych bezpośrednio z nieruchomości –

Sposób, w jaki informacje są zawarte w słowniku chwali Beata Żmuda ze Spółdzielni Mieszkaniowej Projektant w Rzeszowie. – Zapoznaliśmy się z nim wnikliwie i musze przyznać, że informacje są podane w bardzo przystępny sposób. Różne rodzaje odpadów są sklasyfikowane alfabetycznie i do każdego z nich przypisane są informacje, gdzie należy je wyrzucić. Z pewnością będzie pomocny naszym mieszkańcom. Informujemy o nim w korespondencji, zamieściliśmy także link do jego elektronicznej wersji na naszej stronie internetowej – mówi Beata Żmuda.

Dobre recenzje oznaczają, że „połowa sztuki”, czyli dobre zaprezentowanie sposobów segregacji już się władzom Rzeszowa udała. Pozostaje jeszcze „druga połowa sztuki”, ogromnie trudna, czyli wymyślenie sposobu na to, by jak największa liczba obywateli miasta Rzeszów zechciała wziąć słownik do ręki i korzystać z zawartych w nim wskazówek.


Słownik do pobrania:  Słownik segregacji odpadów komunalnych


 

 

Czytaj więcej

Skomentuj