PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice

Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice
PU/PAP
26.11.2022, o godz. 14:06
czas czytania: około 2 minut
0

Rzymskie Koloseum odsłoniło kolejne tajemnice, tym razem dzięki pracom hydraulicznym i zbadaniu pozostałości znalezionych w 70-metrowym kanale amfiteatru. Na ich podstawie badacze ustalili, że widzowie walk gladiatorów jedli w czasie widowisk pieczone mięso, placki przypominające pizzę, orzechy, warzywa i owoce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rzymskie Koloseum skrywało w swych kanałach pokaźną ilość nasion oraz ślady fig, winogron, melonów, oliwek, śliwek, brzoskwiń, wiśni, jeżyn. Odkryte zostały też kości zwierząt walczących na arenie – niedźwiedzi, lwów, gepardów oraz psów. Przez setki lat zapomniane kanały amfiteatru pozostawały nietknięte i nie płynęła w nich woda. Dlatego można było dotrzeć obecnie do tych pozostałości, zwłaszcza z okresu około VI wieku.

Z krwią do kanałów

Na dnie kanałów znaleziono także ponad 50 rzymskich monet. Jedna z nich, z wizerunkiem cesarza Marka Aureliusza, wybita została według ekspertów z okazji dziesiątej rocznicy jego panowania, czyli około 171 roku naszej ery. Jak bardzo obrazowo twierdzą archeolodzy, dzięki odrobinie fantazji można sobie wyobrazić, że rzucona pozłacana moneta spłynęła do kanału razem z krwią gladiatorów i zwierząt.

– Znaleziska te pozwalają jeszcze lepiej poznać zwyczaje osób, które przychodziły na widowiska w Koloseum – mówi Alfonsina Russo, dyrektor parku archeologicznego.

Bitwy morskie

Wciąż niewyjaśniona pozostaje zagadka naumachii, czyli widowisk przedstawiających bitwy morskie, o których wspomina się w niektórych źródłach, opisujących sto dni igrzysk, zorganizowanych przez cesarza Tytusa z okazji otwarcia Koloseum w 80 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy rzeczywiście odbyły się one na wypełnionej wodą arenie amfiteatru.

– Za wcześnie, by to stwierdzić – wyjaśniła Federica Rinaldi, archeolog uczestnicząca w pracach.

Wodne bomby

Pierwsze rezultaty prac prowadzonych w podziemiach amfiteatru również przez speleologów, a także specjalistów w dziedzinie archeobotaniki i archeozoologii wskazują, że w Koloseum trzeba rozwiązać bieżący problem praktyczny związany z zalewaniem podziemi zabytku w czasie coraz częstszych gwałtownych ulew nazywanych „bombami wodnymi”. Być może wykorzystane zostaną w tym celu starożytne kanały amfiteatru, gdy przywróci się ich funkcjonowanie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024