Są już nowe wzory sprawozdań dla organizacji odzysku

Są już nowe wzory sprawozdań dla organizacji odzysku
kb
26.02.2016, o godz. 12:30
czas czytania: około 2 minut
0

Nowe wzory rocznych sprawozdań, na które z niecierpliwością oczekiwały organizacje odzysku opakowań, w końcu zostały określone w rozporządzeniu ministra środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Organizacje odzysku opakowań w 2016 r. będą musiały po raz pierwszy złożyć sprawozdanie informujące o gospodarowaniu opakowaniami w imieniu przedsiębiorców za poprzedni rok. Termin składania rocznego sprawozdania upływa 15 marca, a jak dotąd nie było aktualnych wzorów potrzebnych do ich złożenia.

Nowe wzory

Przypomnijmy, że według uchwalonej 13 czerwca 2013 r. ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (DzU z 2013 r., poz. 888) oraz ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (DzU z 2013 r., poz. 21) zmieniły się zasady dotyczące składania sprawozdań związanych m.in z opakowaniami. Zmiana dotknęła sprawozdań OPAK. Zgodnie z nowymi przepisami, z informacji tych nadal trzeba będzie się rozliczać, jednak będzie to mogła robić w imieniu przedsiębiorcy organizacja odzysku opakowań, która przejęła obowiązek odzysku i recyklingu opakowań od tego przedsiębiorcy. W związku z tym przedsiębiorca na początku każdego roku kalendarzowego będzie zobowiązany do podania informacji odnośnie gospodarki opakowaniami tak, by organizacja odzysku opakowań mogła te dane zamieścić w sprawozdaniu.

Wzór formularza sprawozdania został określony w rozporządzeniu ministra środowiska z 10 lutego 2016 r. (pełny tekst rozporządzenia dostępny jest TUTAJ). A zakres informacji, które przedsiębiorcy i organizacje odzysku opakowań zobowiązane są przekazać marszałkom województw do 15 marca 2016 r., został określony w art. 237b ust. 1, 3 i 4 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.).

Kogo dotyczą poszczególne sprawozdania?

Obowiązek składania sprawozdań dotyczy producentów, importerów pustych opakowań, dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia pustych opakowań, eksporterów i dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań zarówno pustych jak i pełnych.

Sprawozdania dzielone są według trzech grup:

  • OPAK-1 – dotyczy wytwórcy opakowań, informuje o masie wytworzonych opakowań („puste” opakowania);
  • OPAK-2 – dotyczy importera opakowań oraz firm dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań, informuje o masie opakowań przywiezionych z zagranicy („puste” opakowania);
  • OPAK-3 – dotyczy eksportera opakowań i produktów w opakowaniach oraz firm dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań oraz produktów w opakowaniach, informuje o masie wywiezionych opakowań za granicę (puste opakowania oraz opakowania wraz z produktem).

Termin składania rocznego sprawozdania upływa 15 marca. Nie znaczy to jednak, że producenci opakowań są w ogóle zwolnieni z rozliczeń produktowych – muszą się rozliczyć za wprowadzone na rynek opakowania zbiorcze, w których przekazują swoje produkty innym przedsiębiorcom.

Niezłożenie sprawozdania podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości 500 zł, którą wymierza wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025