Nowe etykiety energetyczne na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Od 1 września na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już charakterystycznego oznaczenie A++. Zgodnie z najnowszymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię.

Nowe etykiety zwierają skalę od A (najbardziej efektywna, kolor zielony) do G (najmniej efektywna, kolor czerwony), a także informacje na temat zużycia energii wyrażonego w kWh na 1000 godzin oraz kod QR umożliwiający zapoznanie się z kartą informacyjną tego wybranego źródła światła.

Aby umożliwić sprzedaż istniejących zapasów, przepisy przewidują 18-miesięczny okres, w którym produkty opatrzone starą etykietą mogą być nadal sprzedawane w punktach sprzedaży detalicznej. W przypadku sprzedaży internetowej, stare etykiety mają zostać zastąpione nowymi w ciągu 14 dni roboczych.

1 września 2021 r. weszły także w życie nowe przepisy wprowadzające podwyższone wymagania dotyczące efektywności energetycznej oraz funkcjonalności źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego, a także wymagania w zakresie informacji o produkcie, które mają przyczynić się do realizacji celów związanych z przejściem na bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym, poprzez wspieranie możliwości naprawy produktów zawierających źródła światła.

W odniesieniu do źródeł światła o szczególnych cechach technicznych przeznaczonych do szczególnych zastosowań, w tym związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem, a także w odniesieniu do tych, dla których nie są dostępne lub opłacalne alternatywne rozwiązania oferujące wyższą efektywność energetyczną, przewidziane zostały wyłączenia z wymogów określonych w rozporządzeniu.

Czytaj więcej

Skomentuj