Do księgi rekordów Guinnessa został wpisany samochód Oxyride Racer który na torze centrum testowego w prefekturze Ibaraki osiągnął prędkość 105,95 km/h. Prędkość ta może na pierwszy rzut oka nie wydaje się być zbyt imponująca, jednak wszystko brzmi inaczej, jeśli dodamy, że auto było zasilane… bateriami typu „paluszki”.

W gorące popołudnie przy temperaturze sięgającej 30 st. Oxyride Racer – pojazd zasilany 192 bateriami AA Panasonic Oxyride, które wykorzystują tlenowy wodorotlenek niklu – osiągnął średnią prędkość 105,95 km/h i tym samym został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Na miejscu tego niezwykłego widowiska, 90 km na północny-wschód od Tokio, tłumnie stawili się dziennikarze, przedstawiciele Panasonic i podekscytowani studenci. Oxyride Racer jest wynikiem owocnej współpracy inżynierów z Panasonic z wydziałem technicznym Uniwersytetu Sangyo z Osaki.

Absolwent tego uniwersytetu, 25-letni Takashi Sudo, został wybrany pierwszym kierowcą testowym Oxyride Racer. Aby znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa pojazd musiał pokonać dwukrotnie dystans ponad 1 km. Podczas prób osiągnął on maksymalną niesamowitą prędkość 122 km/h. „Cieszę się ogromnie, że nasze wysiłki doprowadziły dziś do sukcesu. Każdego dnia ciężko pracowaliśmy, żeby to wspólne przedsięwzięcie powiodło się” – powiedział po jeździe próbnej Takashi Sudo.

Dzięki bateriom Panasonic Oxyride możliwe było pokonanie kolejnej bariery. W 2004 roku, tuż po premierze baterii Oxyride na rynku japońskim, dwa paluszki AA wprawiły w ruch 2,9-metrowy samochód, którego kierowcą była ważąca 50 kg kobieta. Samochód przejechał wówczas dystans 65 metrów w 74 sekundy, i aż ponad 1,23 km do wyczerpania baterii.Czas, jaki uzyskał Oxyride Racer:
– Pierwsza próba: 109,22 km/h
– Druga próba: 102,68 km/h
– Prędkość średnia: 105,95 km/h

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj