W gminach w Polsce ruszył nabór wniosków o dofinansowanie o usunięcie niebezpiecznego azbestu. Do projektu Azbest 2017 włączyły się także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku dofinansowanie może wynosić nawet 100 proc.
Nowe Prawo wodne, nowelizacje dotyczące gospodarowania odpadami, udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie oraz praktyczne zastosowanie ustawy o efektywności energetycznej – to główne tematy rozpoczynającej się w środę w Warszawie jedenastej konferencji "Nowe prawo ochrony środowiska".
Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska w rozmowie z PAP poinformował, że przygotowywana przez resort nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zagwarantuje niższe opłaty dla mieszkańców, którzy dobrze segregują odpady.
Po wejściu w życie proponowanej przez zarząd woj. śląskiego uchwały antysmogowej jakość powietrza w regionie powinna być lepsza już w kolejnym sezonie grzewczym - oceniają eksperci. Zaznaczają, że wiele będzie zależało od samych mieszkańców.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach różnych programów i działań unijnych przeznacza na poprawę jakości powietrza 10 mld zł. W walce ze smogiem i niską emisją kluczowe jest zaangażowanie samorządów i władz regionalnych.