Likwidowana kopalnia Wujek w Katowicach może zyskać zupełnie nową funkcję. Przedstawiciele samorządów, nauki i polityki przekonywali w Warszawie ministrów do koncepcji utworzenia tam Centrum Symulacji Osadnictwa Kosmicznego. Projekt wpisuje się w szerszą dyskusję o przyszłości terenów poprzemysłowych w regionie.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak został obrzucony ciastem w trakcie wtorkowej absolutoryjnej sesji rady miasta. Samorządowiec został w ten sposób zaatakowany przez mężczyznę, który nazwał swój czyn „wotum nieufności Poznaniaków dla prezydenta Jaśkowiaka”.
Blisko 98 milionów złotych pochłonie gruntowna modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę pitną, którą w latach 2026–2029 przeprowadzą Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. Kluczowa dla miasta inwestycja zyskała ogromne wsparcie finansowe w postaci 56 milionów złotych dotacji unijnej z programu FEnIKS, dystrybuowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Projekt zapewni mieszkańcom Torunia wyższą jakość wody, mniejsze straty w sieci oraz stabilność dostaw dzięki wdrożeniu inteligentnych systemów zarządzania i odnawialnych źródeł energii.
Czy paliwa z odpadów, tzw. RDF, mogą stać się jednym z narzędzi wspierających lokalne ciepłownictwo i jednocześnie pomóc w zagospodarowaniu frakcji, która dziś zalega w systemie? O tym rozmawiano podczas seminarium „Perspektywy wykorzystania paliw z odpadów (tzw. RDF) w ciepłownictwie”, które 15 czerwca 2026 r. odbyło się w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zakupi 15 nowoczesnych autobusów miejskich zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Kontrakt o wartości 38 mln zł zrealizuje firma Solaris, a inwestycja zostanie sfinansowana w większości ze środków unijnych. Nowe pojazdy gazowe pozwolą na wycofanie z ruchu ponad piętnastoletnich, wysłużonych autobusów z silnikiem diesla, redukując emisję dwutlenku węgla o 25 procent.











