Małopolska, Dolny Śląsk, Pomorze, Wielkopolska oraz Śląsk – z tych regionów pochodzi najwięcej laureatów najnowszej edycji rankingu samorządów dziennika “Rzeczpospolita”. Po raz kolejny brakuje miast i gmin ze ściany wschodniej.

Tak jak w poprzednich latach „Rzeczpospolita” wybrała najlepsze samorządy w trzech kategoriach: miasta, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Wśród miast na prawach powiatu znów zwyciężył Poznań. Na kolejnych pozycjach uplasowały się dwa miasta z Pomorza: Sopot i Gdynia. Zresztą Gdańsk również znalazł się w pierwszej dziesiątce. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich numerem jeden w rankingu okazały się Kąty Wrocławskie z Dolnego Śląska. Drugie miejsce zajął Goleniów z województwa zachodniopomorskiego, a trzecie Puszczykowo z Dolnego Śląska. W grupie gmin wiejskich najwyższe wyróżnienie przypadło Kobylance z województwa zachodniopomorskiego. Bardzo dobrze zostało poza tym ocenione Osielsko z województwa kujawsko-pomorskiego oraz Kobierzyce z Dolnego Śląska.

W tym roku dodatkowo wyróżniono także te gminy i miasta, które najlepiej wykorzystywały pieniądze z funduszy unijnych, oraz takie, które okazały się najbardziej zaawansowane w stosowaniu nowoczesnych technologii („innowacyjny samorząd”).

W rankingu „Europejski samorząd” wśród miast na prawach powiatu najlepsze okazały się: Konin, a za nim Opole oraz Rybnik. Najlepsze wiejskie europejskie samorządy to Krośnice z Dolnego Śląska, Kobylanka z Zachodniopomorskiego oraz Czernichów ze Śląska. Natomiast w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie wyróżniono Łebę (pierwsze miejsce) i Jastarnię z województwa pomorskiego oraz Świeradów-Zdrój z dolnośląskiego.

W rankingu „Innowacyjny samorząd” najlepsza okazała się stolica Wielkopolski. Kolejne miejsca przypadły miastom ze Śląska: Katowicom, Gliwicom i Rybnikowi. Wśród gmin miejskich, miejsko-wiejskich oraz wiejskich na czele znajdują się: Żabia Wola z Mazowsza, Wielka Wieś z Małopolski, Starogard Gdański z woj. pomorskiego oraz Krasnystaw z lubelskiego (to jedyna nagroda dla gminy ze wschodniej części Polski).Najwięcej laureatów tegorocznych rankingów pochodzi z Małopolski, Dolnego Śląska, Pomorza, Wielkopolski oraz Śląska.

W gronie najlepszych brakuje miast i gmin z takich województw, jak: podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie czy świętokrzyskie. Zaskakuje mała reprezentacja samorządów z Mazowsza. Po raz kolejny nie uwzględniono w rankingu Warszawy, bo z racji wielkości i specyfiki trzeba ją traktować odrębnie.

źródło : Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj