Samorządy w całej Polsce mogą przyłączać się do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Mogą do niego przystąpić wszystkie samorządy zainteresowane działaniami na rzecz ochrony przyrody.

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom to inicjatywa powstała w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W tym roku odbędzie się już ósma edycja tego społeczno-edukacyjnego programu. W Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych, z czego aż 222 z nich zagrożonych jest wyginięciem. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców.

Przystępując do manifestu, gminy deklarują m.in. zakładanie miejsc przyjaznych owadom, gdzie zapylacze będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie. Można tam zasadzić rośliny pyłkodajne i nektarodajne, dobrane tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół.

Podczas pielęgnacji trawników  gminy powinny stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin, które są przyjazne pszczołom. Do zadań samorządów będzie należała też edukacja, np. pikniki, warsztaty, konkursy oraz działania promujące pszczelarstwo i zachęcające mieszkańców do zakładania miejsc przyjaznych pszczołom w ogrodach, na tarasach i balkonach.

Poradnik
Raport
Manifest

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. każde miasto i gmina mogą zasadzić winobluszcz pyłodajny dzięki czemu po pierwsze będzie zielono w mieście, zieleń zakryje betonowe i ceglane płaszczyzny a pszczołom będzie lepiej…

Skomentuj