Będzie zespół roboczy, który podpowie Ministerstwu Energii, jak wypracować dobre dla samorządów rozwiązania w sprawie podwyżek cen prądu. Chodzi m.in. o zmiany w prawie zamówień publicznych.

Grudniowa Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego rozpoczęła się od dyskusji dotyczącej wzrostu cen energii i jego wpływu na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. W zamkniętym dla mediów spotkaniu z samorządowcami uczestniczył wiceminister energii Tadeusz Skobel.

– Konkluzją spotkania jest propozycja strony samorządowej przyjęta przez Ministerstwo Energii powołania roboczego zespołu przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – poinformował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Strona samorządowa zgłosi do zespołu ekspertów, którzy na bieżąco będą przedstawiali analizę i monitoring tego, jak wygląda sytuacja w gminach.

– Strona samorządowa miała jedno zadanie – żeby w tych pracach Ministerstwa Energii, które są ważne również dla samorządów, potraktować nas jako tych, którzy chcą doradzić – zaznaczył Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.

Zwrócił uwagę, że sytuacja samorządów jest zróżnicowana – niektóre gminy postępowania przetargowe już zakończyły, inne przetargi na dostawę energii elektrycznej przeprowadzać będą dopiero za rok.

– Te samorządy, które już przeprowadziły przetargi, są związane umową. I tu głównie powstaje problem ustawy o zamówieniach publicznych – wskazał.

Starosta jędrzejowski w imieniu strony samorządowej dziękował przedstawicielom rządu za podjęcie dialogu. – Administracja jest jedna, a na końcu jest odbiorca końcowy – czy to indywidualny, czy ten, który będzie otrzymywał produkty świadczone przez samorząd lokalny, to są ci sami ludzie – podkreślał.

Spotkanie przedstawicieli resortu energii i samorządowców to reakcja na postulaty strony samorządowej, która na Komisjach Wspólnych alarmowała, że ceny prądu poszły drastycznie w górę. W ubiegłym tygodniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że podwyżek cen energii nie będzie. W środę poinformował, że kilku ministrów pracuje nad tym, aby wypracować odpowiednie rozwiązania.

Źródło: Kurier PAP

Czytaj więcej

Skomentuj