Władze Gdańska nałożyły na przedsiębiorstwo Saur Neptun Gdańsk karę w wysokości 322 509,64 zł za nieprawidłową realizację umowy o odprowadzaniu ścieków. Z powodu awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance ścieki spuszczano do Motławy.

Podstawą nałożenia kary jest kontrakt zawarty 19 stycznia 1993 r. powierzający zadania własne Miasta Gdańska w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków.

Awaria w Przepompowni Ścieków na Ołowiance, która spowodowała konieczność zrzutu ścieków do Motławy trwała od godzin przedpołudniowych 15 maja do godz. 7:00 rano 18 maja. W tym czasie do rzeki trafiło ok. 150 tys. ton nieczystości.

W przepompowni doszło do spadku napięcia, w wyniku czego zalana została sala pomp. Pompy stanęły. Podjęto decyzję o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy, co trwało prawie trzy doby.

Przyczyny awarii ustala komisja ekspercka. Sprawą zajęła się też prokuratura. Przepompownia odbiera nieczystości z Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście).

Poprzez przepompownię na Ołowiance do Oczyszczalni Wschód przepływa ok. 60 proc. powstających w Gdańsku ścieków.

O awarii w przepompowni w Gdańsku będzie mowa podczas Envicon Water 2018, który odbędzie się 5-6 czerwca w Bydgoszczy. Będzie to temat V sesji pt. „Zarządzanie i wizerunek firmy wod-kan”.

Envicon Water 750 x 300

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. ktoś wrzucił parę stalowych nakrętek w kanalizę i załatwił pompownie. tym samym w tvp1 można było znaleźć nowy pretekst aby miesiącami i tygodniami uderzać w prezydenta Gdańska

Skomentuj