Od nowego roku krakowskie MPO wprowadziło w życie zmiany w systemie odbioru śmieci na terenie Krakowa. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą wystawiać specjalne 120 litrowe żółte worki przeznaczone na tzw. suchą frakcję, czyli odpady nadające się do recyklingu, które odbierane będą raz w miesiącu, w uzgodnionym wcześniej terminie. Za usługę nie trzeba będzie dodatkowo płacić.

Segregacja odpadów u źródła będzie też prowadzona w zabudowie wielorodzinnej oraz instytucjach, przedsiębiorstwach czy placówkach handlowych. Dla tych podmiotów ustawione są pojemniki także w żółtym kolorze, gdzie trafiać powinny wyłącznie odpady segregowalne. Na osiedlach będą też ustawiane dodatkowe stanowiska do segregacji, popularne „dzwony”.

„Do żółtych worków i pojemników można wrzucać wyłącznie odpady nadające się do powtórnego wykorzystania, a więc papier, metal, plastiki i szkło. Ważne, by nie trafiały tam elementy organiczne” – przypomina Henryk Kultys, prezes MPO Sp. z o.o. Przed wyrzuceniem, warto więc przemyć opakowanie po soku czy jogurcie.

Do pojemników i worków na „suchą frakcję” nie powinny też trafiać m.in. gruz i inne materiały budowlane, odpady higieniczne, lustra i szło żaroodporne, szkło okienne, zbrojone i szyby samochodowe, ceramika, fajans, kryształ i porcelana, papier faksowy i termiczny, żarówki, świetlówki, lampy fluorescencyjne i neonowe, opakowania po aerozolach i lekach oraz same leki, baterie, zabawki i sprzęt AGD.

źródło: krakow.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj