Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sejm: komisje poparły projekt ustawy o nazywaniu obiektów przestrzeni publicznej

Sejm: komisje poparły projekt ustawy o nazywaniu obiektów przestrzeni publicznej
PAP/jw
23.02.2022, o godz. 11:30
czas czytania: około 3 minut
0

Sejmowe komisje kultury oraz samorządu terytorialnego poparły we wtorek projekt ustawy o ochronie dziedzictwa narodowego związany z nazewnictwem obiektów przestrzeni publicznej. Wprowadzono do niego poprawki m.in. o charakterze legislacyjnym, doprecyzowującym i uzupełniającym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Na wtorkowym posiedzeniu komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzono sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o ochronie dziedzictwa narodowego związanego z nazywaniem obiektów przestrzeni publicznej.

Zwiększona ochrona pamięci

Projekt przewiduje objęcie zwiększoną ochroną pamięci m.in. o osobach szczególnie zasłużonych, w tym historycznych władców państwa polskiego, książąt polskich okresu rozbicia dzielnicowego, ojców niepodległości, osób ogłoszonych świętymi lub błogosławionymi przez Kościół Katolicki lub inny kościół chrześcijański, innych osób zasłużonych dla budowania i umacniania państwa polskiego, przed zmianą nazw obiektów przestrzeni publicznej, które upamiętniają zasługi tych osób.

Jak mówił przewodniczący podkomisji poseł Zdzisław Sipiera (PiS) obradowała ona w dniach 27 stycznia i 7 lutego. Podczas prac zgłoszono osiem poprawek. „Dyskusja dotyczyła pewnej wątpliwości co do tego, czy nie wkracza to w zakres władztwa samorządu terytorialnego (…) jak również kwestii dotyczących bardzo istotnych elementów związanych z konsekwencjami wchodzenia w zakres tych właśnie zapisów” – powiedział.

Debatowano również nad szczegółowymi rozwiązaniami, podkomisja – jak relacjonował Sipiera – odrzuciła wnioski o odrzucenie projektu w całości i ostatecznie został on z poprawkami przyjęty.

Kontrowersji kilka

Na początku posiedzenia połączonych komisji także zgłoszono wnioski o odrzucenie projektu ustawy w całości, jednak nie uzyskały one większości. Wnioskodawcy zgłosili je jako wnioski mniejszości. Podczas szczegółowego rozpatrywania treści projektu posłowie poparli poprawki m.in. o charakterze legislacyjnym, doprecyzowującym i uzupełniającym.

Kontrowersje wzbudziła propozycja przewodniczącego podkomisji dodania artykułu – jak mówił – dotykającego ustawy o radiofonii i telewizji. „Zmiana ma usprawnić i ułatwić tworzenie i rozpowszechnienie programów dla odbiorców z zagranicy, zwłaszcza w innych językach, co we współczesnym świecie, ale też w obecnej sytuacji geopolitycznej jest kluczowym elementem zarówno promocji Polski w świecie, jak i sposobem korzystania z soft power jako elementu prowadzenia dyplomacji i polityki zagranicznej” – podkreślił Sipiera.

Posłowie opozycji odnieśli się krytycznie do proponowanej zmiany. W ocenie Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (KO) wychodzi ona poza materię ustawy. Podobnego zdania była m.in. Hanna Gill-Piątek (Polska 2050). Wątpliwości prawno-legislacyjne wobec poprawki sygnalizowało również sejmowe Biuro Legislacyjne. Ostatecznie większość członków komisji poparła proponowany zapis.

Posłanka Paulina Matysiak (Lewica) wnioskowała by skreślić w całości dodany podczas obrad podkomisji art. 8. „To jest dorzucony artykuł, który dokłada do ustawy mającej na celu wyjaśnienie kwestii z nazywaniem obiektów w przestrzeni publicznej, tematu z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. A dokładniej dorzuca kompetencje prezesowi Rady Ministrów, by zlecał organizacjom pozarządowym realizację zadań publicznych z pominięciem trybu konkursowego” – mówiła. Poprawka została odrzucona, posłanka zgłosiła ją jako wniosek mniejszości.

Projekt ostatecznie poparty

Ostatecznie połączone komisje poparły projekt ustawy wraz z poprawkami. Posłem-sprawozdawcą został Zdzisław Sipiera.

Zgodnie z projektowaną ustawą zmiana nazwy obiektu przestrzeni publicznej, która upamiętnia osoby (podmioty) szczególnie zasłużone, a także związane z nimi symbolicznie wydarzenia, przedmioty, daty lub miejsca, będzie dopuszczalna tylko w celu bardziej godnego upamiętnienia ich pamięci przez nadanie ich imienia (nazwy) innemu obiektowi przestrzeni publicznej.

Zmiana możliwa będzie także w sytuacjach, w których będzie to uzasadnione ze względu na ujawnienie nowych, nieznanych wcześniej faktów podających w wątpliwość zasługi osoby lub podmiotu, na cześć których nazwano obiekt przestrzeni publicznej, w tym związanych z propagowaniem komunizmu, nazizmu, faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego, technik i praktyk działania właściwych takiemu ustrojowi, stosowaniem tychże metod i praktyk działania właściwych ustrojowi totalitarnemu lub polegających na szpiegostwie na rzecz obcego państwa czy udziale w spisku przeciwko suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024