Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Sejm uchwalił nową ustawę o ZSEE

Sejm uchwalił nową ustawę o ZSEE
Katarzyna Błachowicz
13.07.2015, o godz. 15:31
czas czytania: około 6 minut
0

Posłowie przyjęli w piątek (10 lipca) nowelizację ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która ma ułatwić użytkownikom legalne pozbycie się zużytych urządzeń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Nowela implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) (Dz. Urz. UE L 197 z 24.07. 2012, str. 38, z późn. zm.). Teraz ustawa zostanie skierowana do dalszych prac w Senacie.

Ustawa nie wniesie rewolucyjnych zmian, choćby jak proponowane wcześniej przez grupę przedsiębiorców wprowadzenie mechanizmu depozytu zwrotnego. Ponadto, z powodu ich niekonstytucyjności, nie przyjęto poprawek dotyczących statusu not for profit organizacji odzysku oraz ograniczenia tworzenia tzw. konglomeratów. Nowela wprowadzi natomiast nową klasyfikację sprzętu ZSEE, bezpłatny odbiór ZSEE w miejscu dostaw sprzętu oraz coroczne audyty zakładów przetwarzania i organizacji odzysku.

Kto będzie mógł odbierać zużyty sprzęt?

Wyłączne prawo zbierania niekompletnego zużytego sprzętu EiE (elektrycznego i elektronicznego) oraz ich części wg ustawy, mają tylko trzy podmioty – zakłady przetwarzania, punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w gminie oraz odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Ma to ukrócić dotychczasowy proceder sprzedawania zdemontowanych elementów z elektroodpadów punktom skupu złomu.

Sprzedawcy detaliczni, których sklepy mają powierzchnię sprzedaży co najmniej 400 m2, są zobowiązani do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych o rozmiarach nieprzekraczających 25 cm.

Prowadzący punkt serwisowy będzie z kolei zobowiązany do nieodpłatnego przyjęcia elektroodpadów w przypadku gdy jego naprawa jest niemożliwa ze względów technicznych.

Sprzedawcy detaliczni i hurtowi, którzy dostarczą klientowi nowy sprzęt, np. lodówkę, będą musieli od niego nieodpłatnie odebrać stary sprzęt.

Regularne kontrole

Przepisy przewidują, że od początku 2016 r., czyli od momentu powstania bazy dany o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, krajowy rejestr przedsiębiorców działających w branży sprzętu elektrycznego i elektronicznego będzie prowadzony przez marszałka województwa w systemie teleinformatycznym.

Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest obowiązana posiadać wdrożony system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) lub z normą ISO 14001.

Co najmniej raz w roku będą przeprowadzane audyty zewnętrzne zakładów przetwarzania i organizacji odzysku. Audyt zewnętrzny ma wykazać zgodność z prawem gospodarowania zużytym sprzętem, w szczególności stosowanych procesów przetwarzania.

Ocenie będzie m.in. podlegać spełnianie wymagań wynikających z ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, w szczególności zgodności posiadanych decyzji w zakresie gospodarki oraz spełnianie minimalnych wymagań dla zakładu przetwarzania. Ponadto skontrolowane zostaną możliwości techniczne, w tym moce przerobowe instalacji znajdujących się w zakładzie przetwarzania umożliwiających demontaż oraz przygotowanie do ponownego użycia zebranego zużytego sprzętu. Ocenione będą zgodności masy zebranego oraz przetworzonego zużytego sprzętu z dokumentacją wynikającą z ewidencji oraz zaświadczeń.

Nowe grupy sprzętu

Zmieni się także klasyfikacja grup sprzętu. Zrezygnowano z dotychczasowych 10 grup sprzętu, zastępując je sześcioma i tym samym dostosowując je do procesów, jakimi muszą zostać poddane.

Numery i nazwy grup sprzętu, dla których przepisy ustawy stosuje się o do 31 grudnia 2017 r.:

  1. Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
  2. Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
  3. Sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny
  4. Sprzęt konsumencki i panele fotowoltaiczne
  5. Sprzęt oświetleniowy
  6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne, z wyjątkiem wielkogabarytowych stacjonarnych narzędzi przemysłowych
  7. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
  8. Wyroby medyczne, z wyjątkiem wszelkich wyrobów wszczepionych i zainfekowanych
  9. Przyrządy do monitorowania i kontroli
  10. Automaty wydające

Numery i nazwy grup sprzętu oraz jego przykłady po wejściu w życie nowelizacji:

  1. Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury (chłodziarki, zamrażarki, sprzęt automatycznie wydający produkty chłodzone, sprzęt klimatyzacyjny, sprzęt do osuszania, pompy ciepła, grzejniki zawierające olej i inny sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury stosujący do celów wymiany temperatury płyny inne niż woda).
  2. Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2 (ekrany, odbiorniki telewizyjne, cyfrowe ramki LCD do zdjęć, monitory, laptopy, notebooki).
  3. Lampy (proste lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, lampy fluorescencyjne, wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe i lampy metalohalogenkowe, niskoprężne lampy sodowe, diody elektroluminescencyjne).
  4. Sprzęt wielkogabarytowy, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm (pralki, suszarki do odzieży, zmywarki, kuchenki, piekarniki elektryczne, elektryczne płyty grzejne, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, z wyjątkiem organów piszczałkowych zainstalowanych w kościołach, urządzenia używane do dziania i tkania, komputery wielkogabarytowe – mainframe, drukarki wielkogabarytowe, sprzęt kopiujący, wielkogabarytowe automaty uruchamiane monetą, wielkogabarytowe wyroby medyczne, wielkogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, wielkogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty i pieniądze, panele fotowoltaiczne).
  5. Sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm (odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, małogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi).
  6. Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm (telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony).

Ekoprojektowanie

Zadaniem organów administracji publicznej będzie wspieranie współpracy między wprowadzającymi sprzęt a podmiotami działającymi w zakresie recyklingu i innych niż recykling procesów odzysku. Podejmowane mają być działania na rzecz promowania zasad ekoprojektowania i produkcji sprzętu w taki sposób, aby ułatwić jego ponowne użycie, demontaż oraz odzysk jego części składowych i materiałów.

Zakazane będzie uniemożliwianie ponownego użycia zużytego sprzętu przez stosowanie specyficznych rozwiązań projektowych lub procesów produkcyjnych, o ile takie rozwiązania lub procesy nie niosą korzyści nadrzędnych, w szczególności w odniesieniu do ochrony środowiska, ochrony życia i zdrowia ludzi lub wymogów bezpieczeństwa.

Poziomy zbiórki, odzysku i recyklingu

Zgodnie z nowymi przepisami, do końca 2015 r. przedsiębiorca wprowadzający na rynek sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych będzie zobowiązany do osiągania dotychczasowego minimalnego poziomu zbierania ZSEE pochodzącego z tych gospodarstw w wysokości odpowiadającej co najmniej 35% masy wprowadzonego do obrotu sprzętu w poprzednim roku kalendarzowym.

W kolejnych latach ten współczynnik będzie rósł. Od 1 stycznia 2016 r. do końca 2020 r. wprowadzający będzie musiał zbierać nie mniej niż 40% masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trzech poprzednich latach, a w przypadku sprzętu oświetleniowego – nie mniej niż 50%. Od początku stycznia 2021 r. współczynnik ten wyniesie 65% średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu bądź 85% masy zużytego sprzętu wytworzonego na terytorium kraju.

Wprowadzający sprzęt jest zobowiązany od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. osiągnąć następujące poziomy dla zużytego sprzętu:

– dla grup nr 1 i 10 określonych w zał. 6 do ustawy: 85% odzysku masy ZSEE oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu 80% masy ZSEE,

– dla grup nr 3 i 4 w zał. 6 do ustawy: 80% odzysk, a ponownego użycia i recyklingu 70% masy ZSEE,

– dla grup 2, 5-9: odzysk na poziomie 75%, a ponownego użycia i recyklingu: 55% masy ZSEE.

Poziom recyklingu dla zużytych lamp gazowych wyładowczych wynosi 80% ich masy. Dla lamp i opraw oświetleniowych w przypadku zużytego sprzętu należącego do grupy 5 poziom odzysku i recyklingu oblicza się odrębnie do 31 grudnia 2017 r.

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024