Wspólny system komunikacji elektronicznej tworzą 54 samorządy województwa śląskiego – od wojewódzkiego po gminne. Mieszkańcy przez internet załatwią swoje sprawy, a urzędom łatwiej będzie się porozumiewać między sobą.
SEKAP, czyli System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej, ma kosztować prawie 21 mln zł. Trzy czwarte tej kwoty pokrywa Unia Europejska, resztę – zainteresowane samorządy. Projekt pilotuje Urząd Marszałkowski i właśnie podpisał umowę z jego wykonawcą: konsorcjum firm ARAM sp. z o.o. z Warszawy oraz LTC sp. z o.o. z Wielunia. – W ciągu miesiąca firmy mają przedstawić harmonogram prac nad systemem – informuje Daniel Tressenberg z biura prasowego marszałka województwa. – Liczymy, że na przełomie tego i przyszłego roku zacznie już funkcjonować.
System pozwoli, by mieszkańcy poprzez internet mogli załatwiać swoje sprawy w urzędach: wypełniać wnioski meldunkowe, uiszczać opłaty skarbowe, załatwiać formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Szybciej i sprawniej będą się między sobą porozumiewać także poszczególne samorządy, co przyspieszy podejmowanie decyzji i obniży koszty administracji.
Wśród samorządów zaangażowanych w uruchomienie systemu SEKAP jest także Częstochowa. Decyzję we wrześniu ubiegłego roku podjęli radni, przeznaczając na ten cel blisko 602 tys. zł.


Źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj