Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Senat: Komisja przyjęła bez poprawek nowelę ustawy o inwestycjach w sektorze naftowym

Senat: Komisja przyjęła bez poprawek nowelę ustawy o inwestycjach w sektorze naftowym
PAP/jw
16.02.2022, o godz. 14:15
czas czytania: około 2 minut
0

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacji przyjęła we wtorek bez poprawek nowelę ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Podczas wtorkowego posiedzenia senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności przyjęła jednogłośnie i bez poprawek nowelizację do ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Ma ona na celu stworzenie ram prawnych dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Wydobycie zapasów

Wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, obecny podczas posiedzenia komisji, podkreślił, że ustawa m.in. ułatwi prace, których efektem będzie dostosowanie istniejącego magazynu w Górze, znajdującego się w grupie PKN Orlen jako IKS Solino, w taki sposób, by przyspieszyć wydobycie złożonych tam zapasów ropy naftowej i paliw.

“W obu przypadkach chodzi o dojście do możliwości uruchomienia zapasów w ciągu 90 dni. W przypadku ropy naftowej mamy dwa szczeble: 150 dni od 1 stycznia 2024 r. i docelowe 90 dni od 1 stycznia 2029 r. Dla paliw ma to być 90 dni od 1 stycznia 2024 r. Żeby to się udało potrzebna jest modernizacja, by pozyskać dodatkowe wolumeny solanki na potrzeby wytłaczania ropy i paliw ponad obecne możliwości eksploatowanych złóż w Górze i Mogilnie” – wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że przewiduje się też uruchomienie kopalni soli w Lubieniu Kujawskim lub Damasławku.

Zapewnienie bezpieczeństwa gazowego

“To jest związane z rozbudową pojemności magazynowych +pod gaz ziemny+. To zadanie ma realizować Gaz – System. W związku z powyższym nowela ustawy realizuje potrzeby państwa także, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze paliw gazowych. Oczywistą rzeczą jest potrzeba rozbudowy magazynów gazu dla zapewnienia optymalnego i stabilnego zarządzania systemem gazowym w związku ze wzrostem popytu na gaz w Polsce” – zaznaczył Małecki.

Zwrócił uwagę, że w przypadku ropy i paliw mówimy o już istniejących magazynach, które w związku z ograniczoną infrastrukturą do wydobycia ropy i paliw nie pozwalają obecnie na wydobycie posiadanych zapasów w takim czasie, w jakim powinno się je wydobywać.

“Prace, które prowadził Orlen bez specustawy były obarczone pewnymi ograniczeniami. Przyspieszenie tych prac będzie możliwe po wprowadzeniu rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa energetycznego państwa” – stwierdził wiceminister.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024