Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Sianów zwolni. Miejscowość dołącza do organizacji "powolnych miast"

Sianów zwolni. Miejscowość dołącza do organizacji
jw
29.11.2016, o godz. 15:46
czas czytania: około 2 minut
0

Sianów został pierwszym miastem w województwie zachodniopomorskim, które dołączyło do ruchu Cittàslow.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Cittàslow to Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Dobrego Życia, którego symbolem jest ślimak. Powstało w 1999 r. we włoskim Orvieto. Jest organizacją non profit, a jego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia w miejscowościach liczących do 50 tys. mieszkańców. Stowarzyszenie liczy już 228 miejscowości z ponad 30 krajów na całym świecie, z czego 26 w Polsce. Wśród nich są m.in.: Prudnik, Głubczyce, Lidzbark Warmiński, Działdowo, Jeziorany, Dobre Miasto, Nidzica, Nowy Dwór Gdański, Reszel, Biskupiec i Ryn.

Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia i przybliżania kultury dobrego życia. Stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie unikatowego charakteru poprzez gościnność, pielęgnowanie regionalnej kuchni, rzemiosła, odnowę zabytków czy pielęgnowanie lokalnej wytwórczości.

Idea Cittàslow udowadnia, że życie w małych miasteczkach jest nie tylko przyjemne, ale też nowoczesne i wygodne, wykorzystuje nowoczesne technologie i nowatorskie sposoby organizacji miast.

Władze Sianowa zapewniają, że będą dalej pracować nad rozwojem warunków i klimatu do dalszego spokojnego życia, tworząc alternatywę dla wielkomiejskiego pośpiechu i gwaru.

– Wizerunek miasta kreowany jest również przez styl życia jego mieszkańców. O ile jeszcze 10-20 lat temu byliśmy zapatrzeni w Nowy Jork, Tokio czy Londyn, o tyle ostatnio nastąpił dramatyczny wręcz odwrót od tej ideologii. Pochwała życia spokojnego, powolnego, w małych społecznościach, w których zna się swoich sąsiadów i ma się czas na spokojny kontakt z innymi ludźmi stał się podstawą do stworzenia ideologii slow life i slow city – zaznacza dr inż. arch. Justyna Kleszcz z Katedry Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Więcej na temat wizerunku miasta można przeczytać w grudniowym wydaniu „Zieleni Miejskiej”, które już niebawem w sprzedaży.

Temat slow city zostanie zaprezentowany podczas XI edycji seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa”, w ramach targów Gardenia w Poznaniu. Wydarzenie jest organizowane przez redakcję miesięcznika „Zieleń Miejska” we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024