Polscy naukowcy wezmą udział w tworzeniu nowoczesnej sieci do monitorowania zagrożeń środowiska. Przedsięwzięcie koordynuje Politechnika Wrocławska.

Jego pomysłodawca i szef interdyscyplinarnego zespołu prof. Tadeusz Więckowski podpisał umowę na 7,5 mln euro z funduszy unijnych. Naukowcy stworzą system nowoczesnych czujników, spiętych w sieć, połączoną z centrum, do którego będą przesyłane dane. Sensory będą wykrywać zagrożenia w wodzie, glebie, powietrzu, np. wyciek szkodliwych substancji, przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu czy promieniowania elektromagnetycznego.

Od czerwca wspólną pracę nad projektem rozpocznie pięć wydziałów Politechniki, Akademia Medyczna, krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza oraz wrocławski Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. W poniedziałek politechnika podpisała z instytutem umowę o współpracy, która obejmie nie tylko badania nad siecią czujników, ale także wspólne studia doktoranckie (ruszą od przyszłego roku) i wzajemne udostępniane laboratoriów.

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj