Władze Sosnowca rozdają mieszkańcom budki lęgowe dla ptaków, które pomagają walce z komarami. Tym razem domki dla jerzyków także do mieszkańców domów jednorodzinnych.

Jeden jerzyk potrafi zjeść do 20 tysięcy owadów dziennie. – Akcja „Jerzyki – pomoc w walce z komarami” została zainaugurowana w 2020 roku. Wówczas Urząd Miejski przekazał spółdzielniom i wspólnotom 150 domków dla jerzyków. W ubiegłym roku miasto zakupiło aż 400 budek lęgowych dla tych niezwykle pożytecznych ptaków. Tym razem zamówiło ich 160 sztuk – opisuje portal „Twoje Zagłębie”.

Zdążyć przed majem

– W tym roku budki rozdysponowane będą nie tylko wśród mieszkańców spółdzielni i wspólnot, ale trafią także do zabudowy jednorodzinne, przy czym nie mogą być to domy parterowe. W sumie będziemy mieli w Sosnowcu ponad siedemset budek dla ptaków, których rola w walce z komarami jest nie do przecenienia – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rolą mieszkańców  będzie umieszczenie budek na administrowanych przez siebie budynkach i zapewnienie prawidłowej obsługi – przeglądy konserwacyjne, okresowe czyszczenie ze starego materiału gniazdowego, zabezpieczenie otworów na zimę i otwarcie przed majowym przylotem ptaków.

Jak opisuje portal komary-info.pl ze względu na to gdzie pierwotnie jerzyki budowały swoje gniazda (skaliste urwiska) nie jest łatwym zadaniem zwabienie tego gatunku do naszego ogrodu. – Jest to możliwe w przypadku wysokich budynków wielorodzinnych lub innych wysokich budowli, w miejscach gdzie ptaki mają swobodny dostęp z powietrza. Rzadko jerzyki spotykane są w budkach na domach jednorodzinnych, zdarza się to jedynie na budynkach wyższych, co najmniej dwupiętrowych z otwartą przestrzenią dla dostępu do budki – czytamy na stronach portalu.

Konkurencja wróbli i mazurków

Jeśli chcemy zaoferować jerzykom możliwość zasiedlenia naszego sąsiedztwa budka musi być zawieszona na ścianie innej niż południowa. Dodatkowo w odległości kilku metrów od wlotu do gniazda nie może być żadnej przeszkody (budowli, roślinności). Często budki przygotowane dla jerzyków są puste przez kilka lat, ale nie wolno się zniechęcać. Należy taką budkę zostawić w spokoju a ptaki pewnego dnia zawitają do przygotowanego dla nich lokum.

– Aby nieco zwiększyć szanse na zasiedlenie warto odtwarzać głos tego gatunku i zawiesić kilka budek obok siebie. Pamiętajmy, ze jerzyki to ptaki gniazdujące w koloniach – radzi portal. Wywiesić budki należy na przełomie kwietnia i maja, wcześniejszym wywieszeniem budki dla jerzyków ryzykujemy, że zajmą ją inne gatunki (szpaki, wróble czy mazurki). Budki można zdjąć po odlocie jerzyków, zwykle w połowie września.

Twoje Zagłębie, komary-info.pl

Czytaj więcej

Skomentuj