Skarb Państwa i właściciele spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za przygotowania do budowy elektrowni jądrowej podpisali list intencyjny, dotyczący nabycia przez państwo 100 proc. udziałów w spółce do końca 2020 r.

70 proc. udziałów w PGE EJ1 ma PGE, a po 10 proc. – Enea, KGHM i Tauron. Wszystkie cztery spółki poinformowały o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego. W imieniu państwa list podpisał Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.List nie pociąga ze sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

– Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych – podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. – Stąd list, umożliwiający otwarcie negocjacji nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce.

PGE EJ 1 jest spółką celową odpowiedzialną za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Obecna działalność spółki obejmuje opracowanie “Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko” oraz “Raportu lokalizacyjnego”.

Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach: Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec na Pomorzu. Zakończenie prac nad raportami zaplanowano na drugą połowę 2021 r.

Zgodnie z planami rządu, od 2033 r. co dwa lata mają być uruchamiany kolejne bloki jądrowe. W sumie ma ich być sześć w dwóch lokalizacjach, sumaryczna moc ma wynosić 6-9 GW.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Dobry krok do przodu
    To dobra decyzja i trzeba ja w tym roku zrobić. Obecni właściciele PGEEJ są za słabi finansowo żeby być partnerem biznesowym przyszłego dostawcy technologii PWR czy będzie to USA, Francji czy inny dostawca technologii. Tylko współpraca biznesowo – technologiczna z przyszłym dostawcą ma sens i daje nadzieje na skuteczną realizację elektrowni. Kolejny krok to decyzja lokalizacyjna. Preferuję Żarnowiec z wielu powodów głównie przygotowania terenu do budowy, szlaków komunikacyjnych (kolej drogi) oraz mniejszego wpływu na środowisko. Kopalino – Lubiatowo to przepiękne tereny ktore uległyby w sposób istotny degradacji. Nowa spółka w pierwszym kwartale 2021 roku powołuje Dyrekcję Budowy elektrowni jądrowej pomorze z siedzibą w Gdańsku i rozpoczyna sie normalny proces przetargowo techniczny wyłonienia Generalnego Realizatora Inwestycji elektrowni. powodzenia panowie. potrafimy jako Polacy budować dobrze i na światowym poziomie. Przykłady: program 10 + zrealizowany Grupę LOTOS za poprzednich rządów Kompleks petrochemiczny Police realizowany przez Grupę Azoty obecnie

Skomentuj