Śląskie. Zatrzymano kolejnych 10 osób w sprawie mafii odpadowej

Śląskie. Zatrzymano kolejnych 10 osób w sprawie mafii odpadowej
MŁ/PAP
30.12.2024, o godz. 8:43
czas czytania: około 2 minut
0

Dziesięć kolejnych osób, podejrzanych o udział w tzw. mafii śmieciowej, zatrzymali śląscy policjanci; siedem z nich zostało aresztowanych – podała komenda wojewódzka w Katowicach. Członkowie tej grupy porzucali niebezpieczne odpady w całym kraju, m.in. w halach magazynowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach zarzuty usłyszało już ponad sto osób, kilka wciąż jest poszukiwanych.

Zatrzymania w całym kraju

Jak poinformował w poniedziałek zespół prasowy śląskiej policji, 17 i 18 grudnia w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, mazowieckim, lubelskim oraz zachodniopomorskim policjanci ze Śląska i województwa opolskiego wspólnie z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym oraz Śląskim Oddziałem Straży Granicznej zatrzymali ośmioro członków tej grupy, w wieku od 30 do 57 lat. Są oni podejrzani m.in. o poświadczania nieprawdy w dokumentach, by zalegalizować rzekomą utylizację niebezpiecznych odpadów oraz pomoc przy ich składowaniu. Z kolei 27 grudnia na Śląsku i Dolnym Śląsku i policjanci zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn w wieku 30 i 56 lat.”Podczas realizacji policjanci wykonali również szereg przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych oraz ponad 20 podmiotów gospodarczych” – opisała komenda wojewódzka. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach sąd zdecydował o aresztowaniu siedmiu zatrzymanych. Wobec pozostałych trojga podejrzanych – kobiety w wieku 32 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 34 i 47 lat prokurator zastosował tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze. Zatrzymanym grozi kara do 12 lat więzienia.

Specgrupa operacyjno-procesowa

Czynności w sprawie śmieciowych gangów, które z nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych uczyniły sobie stałe źródło dochodów prowadzą śląscy policjanci z utworzonej w maju br. grupy operacyjno-procesowej. W jej skład wchodzą mundurowi zwalczający przestępczość pseudokibiców, przestępczość gospodarczą i kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej, a także policjanci z Częstochowy i zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości. W śledztwo zaangażowani są również funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Ponad 100 osób usłyszało zarzuty

W postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach zarzuty usłyszało już 108 osób, a pięć jest nadal poszukiwanych. Śledczy ustalili, że członkowie tej grupy wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie odpady. Porzucali je w taki sposób, że mogło to stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka albo środowiska.

Grupa działała na terenie całego kraju. Policjanci wykryli 50 różnych lokalizacji nielegalnych składowisk, także w woj. śląskim – m.in. w Częstochowie, Siemianowicach Śląskich i Mysłowicach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2025